Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: 21 października wybory samorządowe

Główna treść

21 października wybory samorządowe

Zachęcamy Mieszkańców Miasta i Gminy do licznego udziału w niedzielnych wyborach. To podczas nich decydujemy o jakości naszego życia w mieście, gminie czy regionie. Warto mieć świadomość, że coś od nas zależało. Im więcej osób pójdzie do wyborów, tym więcej kandydatów, którzy zostaną radnymi, wójtami czy burmistrzami, będzie miało świadomość, że reprezentują dużą grupę społeczną i wyrażają interesy nie tylko swojego najbliższego otoczenia.
Tegoroczne wybory, zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, wyłonią samorządowców już na pięcioletnią kadencję (zamiast jak dotychczas na czteroletnią).

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Drugą turę zaplanowano na 4 listopada. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21 w całym kraju. Kampania wyborcza zakończy się 19 października (piątek) o północy. Potem, aż do zakończenia głosowania, obowiązuje cisza wyborcza.

Wszystkie karty do głosowania będą białe, ale nazwiska kandydatów będą miały tła na różnych kolorach:
szare tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad gmin i miast
żółte tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad powiatów
niebieskie tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do sejmików województw
różowe tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Ważne!
Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu,
przyczyną nieważności głosu jest:

  • postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą. Do zobaczenia przy urnach!