Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: 69 Rocznica Pacyfikacji Poręby Dzierżnej

Główna treść

69 Rocznica Pacyfikacji Poręby Dzierżnej

W Porębie Dzierżnej uczczono po raz 69 pamięć zamordowanych 7 sierpnia 1944 r. przez hitlerowców 39 mieszkańców wsi, którzy zginęli w odwecie za zabicie przez partyzantów dwóch Niemców. W kościele parafialnym odprawiono mszę św. za ofiary, a następnie złożono kwiaty na zbiorowej mogile.

Jak co roku pamięć zamordowanych celebrowano poprzez odprawienie za nich specjalnej mszy św.,  w której uczestniczyli jak zwykle członkowie rodzin pomordowanych, ich sąsiedzi, a także władze gminy i członkowie organizacji kombatanckich, którzy złożyli kwiaty na mogile pomordowanych. Podczas tegorocznych obchodów 69 rocznicy wydarzeń, ks. proboszcz Leszek Kleszcz  w słowach skierowanych do zebranych na liturgii podkreślał wagę patriotyzmu, jako obywatelskiego obowiązku podjęcia odpowiedzialności każdego człowieka zarówno za los narodu, jak również małych społeczności lokalnych, a także konieczność dobrej współpracy i solidaryzmu społecznego w budowaniu dobrych relacji i rozwoju społeczeństwa.  Niezwykle ważnym jest, aby pamiętać o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, broniąc polskości i narodowej tożsamości. Równie istotne jest aby dziś, korzystając z mądrości tych co odeszli, chcieć i umieć dobrze służyć krajowi i innym ludziom.

Po mszy św. pochód prowadzony przez z poczty sztandarowe, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych na czele z burmistrzem Janem Łaksą i wiceburmistrz Katarzyną Posełek oraz mieszkańcami Poręby Dzierżnej, wśród których znaleźli się członkowie rodzin pomordowanych, w modlitewnej zadumie pod przewodnictwem ks. proboszcza udał się na miejscowy cmentarz, gdzie w zbiorowej mogile pochowano zamordowanych Porębian. Tam złożone zostały kwiaty i jeszcze raz przywołano nazwiska wszystkich pomordowanych.

Krzysztof Gamrot