Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: 70 Rocznica Pacyfikacji Poręby Dzierżnej

Główna treść

70 Rocznica Pacyfikacji Poręby Dzierżnej

W tym roku przypada 70 rocznica zamordowania przez hitlerowców 39 mieszkańców Poręby Dzierżnej, którzy zginęli 7 sierpnia 1944 r. w odwecie za zabicie przez partyzantów dwóch Niemców. Przy kamieniu upamiętniającym wydarzenie odprawiona została msza św. polowa za ofiary, a następnie zgromadzeni na uroczystości złożyli kwiaty na zbiorowej mogile na lokalnym cmentarzu.

Jak co roku pamięć zamordowanych celebrowano poprzez odprawienie za nich specjalnej mszy św.,  w której uczestniczyli członkowie rodzin pomordowanych, ich sąsiedzi – mieszkańcy Poręby Dzierżnej, przedstawiciele władz samorządowych gminy Wolbrom z burmistrzem Janem Łaksą i przewodniczącym Rady Miejskiej Włodzimierzem Żurkiem na czele, młodzież szkolna, a także członkowie organizacji kombatanckich. Uroczystość uświetniona została przez udział Orkiestry OSP w Zarzeczu, pod batutą Wiesława Sikory.

Po mszy św. zgromadzeni na uroczystości, prowadzeni przez orkiestrę dętą OSP oraz poczty sztandarowe, w modlitewnej zadumie udali się na miejscowy cmentarz, gdzie w zbiorowej mogile pochowano zamordowanych. Tam złożone zostały kwiaty i jeszcze raz przywołano nazwiska wszystkich ofiar.

W ramach współpracy pomiedzy placówkami oswiatowymi opiekę nad zbiorową mogiłą ofiar z Poręby Dzierżnej przejęli niedawno uczniowie dwóch szkół – Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Poręby Dzierżnej i Gimnazjum nr 4 z Wolbromia. W tym roku, przed uroczystościami rocznicowymi uczniowie posadzili tam kwiaty i dokonali renowacji ogrodzenia.

Ewa Barczyk