Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Apel policji o ostrożność i trzeźwość na drodze podczas świąt

Główna treść

Apel policji o ostrożność i trzeźwość na drodze podczas świąt

W weekend oraz Wielkanocny poniedziałek na drogach będzie więcej policyjnych patroli, również z grupy SPEED. Działania policjantów ruchu drogowego będą prowadzone głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nie będzie jednak żadnego pobłażania dla kierowców, którzy wsiądą za kierownicę po alkoholu.

Zwracajmy uwagę na znaki drogowe i ograniczenia prędkości. Jak wynika z policyjnych statysty, nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragedii na drodze. Pamiętaj również, że w święta na drogi wyjeżdżają osoby, które na co dzień nie prowadzą samochodu. Jeżeli zauważysz niebezpieczne zachowanie kierowcy, o sytuacji powiadom policję, podając opis auta, numer jego tablic rejestracyjnych oraz miejsce zdarzenia i kierunek jazdy. W okresie świątecznym szczególne znaczenie ma stosowanie zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

W myśl zasady „zero tolerancji” dla pijanych kierowców, policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców, którzy prowadzić będą pojazd pod wpływem alkoholu. Dla takich zachowań na drodze nie będzie taryfy ulgowej, bo jazda „na podwójnym” gazie stwarza realne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Eliminowanie takich kierujących z ruchu drogowego, to główne zdanie mundurowych.

Warto przypomnieć, że dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u kierującego pojazdem w Polsce to 0,09 mg/l. Nieuchronność kontroli, konsekwencje finansowe, konsekwencje karne, w tym utrata uprawnień za jazdę pod wpływem alkoholu, powinny skłaniać kierowców do refleksji – czy warto ryzykować ? Najważniejsza jednak refleksja winna brzmieć – czy warto ryzykować utratę ludzkiego życia i zdrowia?

Policjanci życzą bezpiecznego podróżowania!