Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Bajeczna noc świętojańska w Wierzchowisku

Główna treść

Bajeczna noc świętojańska w Wierzchowisku

Od wielu lat na terenach rekreacyjnych Wierzchowiska – zwanych „Parkiem Wiejskim”- organizowany jest festyn Noc Świętojańska – Powitanie Lata”. Wydarzenie to niesie za sobą wiele atrakcji i obrzędów ludowych. Można też degustować potrawy przygotowane przez panie ze stowarzyszenia KGW Wierzchowisko.

W tym roku wydarzenie dokładnie wstrzeliło się w swoją datę – sobotę 24 czerwca. Uroczystym powitaniem, Pani Bożena Konieczna – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom i Radny Rady Miejskiej w Wolbromiu Marcin Maciora rozpoczęli uroczystości.

Wszyscy zebrani podziwiali występ artystyczny dziecięcej grupy folkowej „Włościańska Gromadka”. Dzieci tańczyły Krakowiaka i śpiewały piosenki z układami tanecznymi. Bracia Mikołaj i Nikodem Fira zagrali koncertowo razem na akordeonach. Piękny taniec zaprezentowali uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku. Tradycyjnie, jak w poprzednich latach swoje umiejętności pokazali mali druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Wierzchowisko. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się drużynowe i indywidualne zawody sportowe. Animatorki i animatorzy w przepięknych bajkowych strojach uatrakcyjniali wszystkim czas malując twarze, tatuaże, zaplatając kolorowe warkoczyki. Chętnych fotografowali na tle ciekawej dekoracji. Młodsze dzieci korzystały do woli z dmuchanych zamków. Wszystkie atrakcje przeplatane były tańcami integracyjnymi oraz występami wokalnymi uczennic klasy szóstej naszej szkoły – Julii Lewik i Mileny Palusińskiej.

Następnie zgodnie z coroczną tradycją odbyły się konkursy: „Poszukiwanie Kwiatu Paproci” i „Najpiękniejszy Wianek”. Po ich rozstrzygnięciu i wręczeniu zwycięzcom nagród, a pozostałym pamiątkowych upominków – uroczysty orszak z wiankami i pochodniami ruszył nad staw przy rzece Szreniawie. Wszyscy podziwiali, jak dziewczyny puszczają wianki na wodę, a co niektórzy chłopcy to nawet mieli ochotę je łapać ale jednak nie znalazł się chętny by zanurzyć się po pas w niezbyt czystej wodzie. W drodze powrotnej podziwialiśmy płonące ognisko. Po tym wszystkim rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała prawie do białego rana.

Organizatorzy oraz społeczeństwo dziękują Panu Adamowi Zielnikowi Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom za objęcie imprezy honorowym patronatem oraz finansowe i rzeczowe wsparcie. Wszystkich miłośników dobrej zabawy organizatorzy zapraszają za rok.

Organizatorami udanej ze wszech miar imprezy, współfinansowanej ze środków Gminy Wolbrom byli: Koło Gospodyń Wiejskich na czele z Przewodniczącą Barbarą Kałwą, Rada Sołecka z Sołtysem Krzysztofem Koniecznym, Stowarzyszenie „Źródła Szreniawy” z Prezesem Tomaszem Ciempką i jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Prezesem Pawłem Papajem.