Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Barszcz, czy nie barszcz – oto jest pytanie

Główna treść

Barszcz, czy nie barszcz – oto jest pytanie

Barszcz Sosnowskiego to wyjątkowo niebezpieczna roślina, która niestety, występuje także w naszej gminie. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego może powodować bolesne oparzenia. Dodatkowo, ta inwazyjna roślina jest bardzo trudna do zwalczania, łatwo się rozprzestrzenia i powoduje degradację środowiska przyrodniczego. Jak tą roślinę rozpoznać, i nie pomylić się przy jej zwalczaniu?

Barszcz, czy nie barszcz – oto jest pytanie. „Na sąsiedniej działce znalazłam podejrzaną roślinę. To chyba barszcz Sosnowskiego. Czy moglibyście potwierdzić, lub zaprzeczyć? Załączam zdjęcia…” – właśnie takie maile coraz częściej wpadają do skrzynki mailowej zespołu ekspertów (barszcz.edu.pl), których od lat fascynuje inwazja kaukaskich barszczy w Polsce.

Znawcy tematu zgłębiają tajniki tych toksycznych roślin i dzielą się rzetelną wiedzą na ich temat. Badają barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi, szukają miejsc ich występowania, inwentaryzują stanowiska, szkolą, jak postępować w walce z tymi niebezpiecznymi gatunkami. Doradzają jak odróżnić barszcz Sosnowskiego od innych podobnych, ale nieszkodliwych roślin.

– Zanim rozpoczniecie usuwanie jakichkolwiek roślin, myśląc, że to niebezpieczne kaukaskie barszcze, upewnijcie się, że rzeczywiście macie do czynienia właśnie z tymi gatunkami. Tylko rozsądne działanie wymierzone we właściwy cel ma jakikolwiek sens! Jeśli masz wątpliwości, czy roślina w twojej okolicy, to barszcz Sosnowskiego, prześlij nam jej zdjęcie. Pomożemy w rozpoznaniu potencjalnego wroga! – apeluje administrator barszcz.edu.pl.

Na stronie barszcz.edu.pl administrator udziela 7 fachowych rad, jak odróżnić arcydzięgiel litwor od barszczu Sosnowskiego – kliknij

Pobierz też ulotkę, która pomoże Ci rozpoznać barszcz od innych roślin – kliknij

Przypomnijmy. W 2016 r. Zarząd WFOŚiGW w Krakowie przyznał Gminie Wolbrom dotację do wykonania zadania  Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Wolbrom w kwocie 7.031 zł. W ramach działania wykonano  3 zabiegi  zwalczania  rośliny w miejscowościach Domaniewice, Sulisławice, Poręba Górna na ogólnym obszarze około 1,50 ha. 

Gmina prowadziła i prowadzi działania  edukacyjne i szkoleniowe  dla mieszkańców, które  pomagają  wyeliminować rośliny barszczu sosnowskiego  z naszego środowiska. Do referatu ochrony środowiska napływają zgłoszenia  zauważonych  w terenie roślin. Nie wszystkie zgłoszone przez  mieszkańców rośliny okazują się być barszczem Sosnowskiego, jednakże poza wymienionymi miejscowościami w których prowadzone były zabiegi zwalczania doszły pojedyncze skupiska  barszczu Sosnowskiego w miejscowościach: Chełm, Jeżówka, Lgota Wielka.  Gmina Wolbrom dąży do zupełnego wyeliminowania  tej  rośliny ze swojego środowiska, i sukcesywne zwalczanie odbywać się musi przynajmniej przez okres 5 – 6 lat. Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez roślinę olejki eteryczne, które w kontakcie ze skórą powodują poważne, bardzo bolesne oparzenia.