Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Bezpieczny i odblaskowy OREW

Główna treść

Bezpieczny i odblaskowy OREW

Zgodnie z wcześniejszym zamierzeniem, 24 kwietnia w OREW po raz drugi zorganizowane zostały prelekcje na temat bezpieczeństwa na drodze. Tym razem wzięły w nich udział młodsze dzieci niepełnosprawne, co z pewnością było ogromnym wyzwaniem dla prowadzącego pogadankę strażnika miejskiego – Piotra Serwatki. Pomysł organizacji tego typu spotkania okazał się być bardzo trafny. Do akcji dołączyła również niezawodna firma TRI Poland, która ufundowała dzieciom przydatne gadżety w postaci odblasków.

Pomysł zorganizowania prelekcji dla podopiecznych OREW-u, który całkiem spontanicznie narodził się w ubiegłym roku z inicjatywy funkcjonariusza Straży Miejskiej – Piotra Serwatki oraz pani Katarzyny Gieszczyk, która na co dzień sprawuje funkcję nauczyciela terapeuty w tymże ośrodku, okazał się strzałem w dziesiątkę. Wychowanków OREW-u już po raz drugi z wielką przyjemnością odwiedzili – Strażnik Miejski Piotr Serwatka, reprezentujący firmę TRI Poland – Anna Patela i Tsuruko Haga oraz Greta Fałda z Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji UMiG Wolbrom.

Około czterdzieścioro dzieci Młodszych Grup Edukacyjnych z zaciekawieniem, uwagą i ogromną radością wysłuchało pożytecznej pogadanki strażnika miejskiego, który sprostał wyzwaniu i dzięki szczególnemu podejściu do dzieci niepełnosprawnych od razu zjednał sobie wszystkich słuchaczy. Podobnie jak podczas prelekcji w szkołach podstawowych, tak i tym razem niezawodna firma TRI Poland, jako producent części do samochodów, mający na uwadze bezpieczeństwo na drodze, wsparła rzeczowo akcję i ufundowała dzieciom gadżety w postaci elementów odblaskowych do noszenia przy kurtce lub plecaku.

W trakcie spotkania omówione zostały zadania realizowane przez strażników miejskich w codziennej służbie, przypomniano również o zasadach ruchu drogowego oraz obowiązkach osób pieszych na drodze. Była również mowa o rozwadze w kontakcie z obcymi psami i ćwiczenia postawy „na żółwia” w przypadku ich agresji. Spotkanie jak to zwykle bywa, w szczególny sposób uatrakcyjniły rekwizyty towarzyszące strażnikom miejskim podczas codziennej pracy: czapka, lizak, kajdanki. Możliwość ich przymierzenia i wypróbowania sprawiła dzieciom wiele frajdy. Na koniec spotkania wychowankowie podziękowali przybyłym gościom za poświęcony czas, wręczając im własnoręcznie przygotowane upominki.

Prelekcje organizowane do tej pory w szkołach podstawowych weszły już w stały grafik Straży Miejskiej. Na początku nowego roku szkolnego znowu będziemy wspólnie z TRI Poland przypominali dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, nie zapomnimy także o OREW- ie. Okazuje się, że spotkania z niepełnosprawnymi wychowankami mają sens, a uśmiech i radość dzieci są największym tego dowodem i ogromną nagrodą dla organizatorów.

Greta Fałda