Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Bezpłatne badania EKG w Wolbromiu

Główna treść

Bezpłatne badania EKG w Wolbromiu

Już 17 października mieszkańcy Wolbromia będą mogli bezpłatnie wziąć udział w I edycji kampanii 1000 serc, której celem jest przeprowadzenie badań profilaktycznych najważniejszego w ludzkim organizmie organu – serca. Na skrzyżowaniu ulic Mariackiej i Kościelnej w godzinach: 9.00-17.00 na mieszkańców czekać będzie KardioBus, lekarz oraz pielęgniarka. Ilość miejsc ograniczona.

Wolbrom jest drugą miejscowością, do której zawita KardioBus będący symbolem akcji i jednocześnie mobilnym gabinetem, do którego mogą zgłaszać się pacjenci. Wystarczy tylko przyjść i zarejestrować się. Lekarz przeprowadza badanie EKG serca oraz udziela konsultacji. Doradzi również jak należy się odżywiać, jakie aktywności fizyczne podejmować, aby zapewnić sercu jak najlepsze warunki do niezaburzonej pracy.

Celem kampanii 1000 serc jest profilaktyka chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym, edukacja pacjentów. Porad lekarskich dotyczących poprawy kondycji serca można szukać na stronie kampanii: www.1000serc.pl. Pod tym adresem pojawi się również licznik przebadanych serc, który z czasem zbliży się do 1000 – tłumaczy Paweł Klimczak z Fundacji Dr.Max, organizator kampanii 1000 serc – Mamy nadzieję, że mieszkańcy Wolbromia skorzystają z wiedzy naszych specjalistów i dzięki temu będą mogli cieszyć się zdrowiem przez kolejne lata – dodaje.

Choroby układu krążenia od lat stanowią śmiertelne zagrożenie dla pacjentów w Polsce. Najczęściej zapadamy na chorobę niedokrwienną serca, w tym zawał (200 tysięcy zarejestrowanych przypadków rocznie), niewydolność serca (700 tysięcy przypadków), zespół sercowo-płucny oraz miażdżycę. Mimo, iż dużo mówi się na temat zdrowej diety i prowadzenia aktywnego trybu życia, wiele osób bagatelizuje problem, nie wszyscy też wiedzą co powinni jeść i jaki sport uprawiać, aby serce było zdrowe. Poziom świadomości musi wzrosnąć, ponieważ od tego zależy nasze życie, a serce jest jego ośrodkiem centralnym – tłumaczy lek. med. Kamil Szyszow z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na badanie, które po pierwsze jest dostępne od ręki, a po drugie trwa zaledwie kilka minut, co sprawia, że w jeden dzień pacjent otrzymuje wynik, może się skonsultować bezpośrednio ze lekarzem i dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie – dodaje. Kolejne badania będą miały miejsce m. in. w Żarach, Lęborku i w Warszawie.

Najbardziej narażone na choroby serca są osoby po 40. roku życia, palące, cierpiące z powodu otyłości, cukrzycy, zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi oraz nadciśnienia.

Patronat honorowy nad akcją przyjął burmistrz Jan Łaksa.