Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Biblioteka idzie z duchem czasu

Główna treść

Biblioteka idzie z duchem czasu

Kiedyś biblioteka kojarzyła się jedynie z miejscem, w którym można było wypożyczać książki i w spokoju je przeczytać. Dziś- w bibliotekach naprawdę dużo się dzieje. Jako centrum informacji, edukacji i kultury daje klientom wiele możliwości rozwoju własnej osobowości. Nasza MB stała się miejscem tętniącym życiem i otwartym na różnorodne formy komunikacji z czytelnikiem, a pracownicy robią wszystko, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich grup społecznych.

Kiedy w ubiegłym roku informowaliśmy o organizowanym przez MBP kursie komputerowym dla osób powyżej 50-roku życia, nikt nie spodziewał się, że wzbudzi on tak ogromne zainteresowanie wśród dorosłych. Do projektu zgłosiło się tylu potencjalnych uczestników, że skromne warunki lokalowe biblioteki nie pozwoliły na przyjęcie wszystkich chętnych. Minął już rok i zainteresowanie nadal nie maleje. Wczoraj zakończył się już czwarty trwający ponad 3 miesiące kurs dla seniorów. Dwunastu uczestników pod okiem pań Beaty Poseł i Bronisławy Walczak poznało podstawowe programy do edycji tekstu oraz obsługę poczty elektronicznej i Internetu. Nie ma mowy o zakończeniu projektu, tym bardziej, że kolejka chętnych do nauki nie maleje i na pewno jeszcze w tym roku odbędą się kolejne podobne zajęcia, może nawet na rozszerzonym poziomie.

W tym roku biblioteka przyłączyła się też do akcji pn. „Tydzień Zakazanych Książek”. Od 21 do 27 września, każdy kto odwiedził bibliotekę mógł obejrzeć wystawę z literaturą zakazaną w pewnym okresie. Można było zapoznać się z książkami, które bywały lub nadal bywają zakazywane, wycofywane z bibliotek lub kontrowersyjne. Była to znakomita okazja do zainteresowania czytelników ciekawymi przypadkami z historii literatury oraz zachęcenia do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej. Zainteresowanych ową wystawą nie zabrakło i pracownicy biblioteki postanowili przedłużyć termin możliwości jej obejrzenia. Można więc mieć do niej wgląd jeszcze przez około dwa tygodnie. Niejeden czytelnik zdziwi się jakie tytuły w różnych miejscach na świecie bywały niedozwolone…

Coraz większą popularnością wśród grona odbiorców stały się wprowadzone w zeszłym roku do oferty biblioteki audiobooki.  Uatrakcyjniły one ofertę zwłaszcza dla osób słabo widzących  i sprawiły, że biblioteka kojarzona jest z nowoczesnością. Wolbromska biblioteka ma w planach zakupienie jeszcze w tym roku kolekcji książek z dużymi literami.

W ciągu całego roku biblioteka wykorzystuje różne formy pracy z czytelnikiem: od spotkań autorskich propagujących twórczość lokalnych pisarzy, Dyskusyjny Klub Książki – przeznaczony dla dorosłych – po warsztaty plastyczne i literackie skierowane do młodych czytelników. Miejsce to idzie z duchem czasu i poprzez swoje działania trafia do coraz szerszego grona odbiorców. Być może nowoczesność sprawi, że przyciągnie ona więcej czytelników.

Greta Fałda