Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik oraz Gminny Ekodoradca zapraszają mieszkańców w dniu 14 grudnia, o godz. 11.00 na Rynek, gdzie odbędzie się prezentacja paliwa niskoemisyjnego pn. „Błękitny Węgiel”, właściwy sposób jego spalania oraz pokaz badania spalin dronem. Podczas spotkania, Mieszkańcy dowiedzą się o właściwościach Błękitnego Węgla – bezdymnego paliwa, produkowanego z polskiego węgla kamiennego, będącym natychmiastowym rozwiązaniem na problem smogu.
Wszystko to w ramach akcji „Wolbrom oddycha czystym powietrzem”.
Akcja współorganizowana jest z naukowcami z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. Dla pierwszych aktywnych uczestników spotkania przewidziane są niespodzianki.
Jak spalać Błękitny Węgiel?
Błękitny Węgiel można spalać zarówno w paleniskach z zasypem recznym, jak i automatycznym. Z uwagi na to, że jest to przeprocesowany węgiel kamienny, sposób jego spalania jest nieco inny niż w przypadku węgla tradycyjnego. Aby właściwie rozpalić Błękitny Węgiel w kotle z ręcznym zasypem, należy zasypać jego odpowiednio dużą ilość. Zbyt mała ilość nie wytworzy odpowiedniej temperatury, niezbędnej do optymalnego spalania.
Błękitny Węgiel lubi silny nadmuch powietrza. Można nim palić, stosując technikę tzw. palenia od góry bądź klasycznie. Spalanie Błekitnego Węgla to bardziej żarzenie się, niż palenie. Przebiega ono z niebieskim płomieniem i praktycznie bezdymnie. Użytkowanie Błękitnego Węgla w kotle z podajnikiem automatycznym różni sie od innych paliw. Jest lżejszy i bardziej porowaty niż np. ekogroszek – zalecamy zmianę ustawień podawania paliwa i powietrza.
Użycie 1 tony Błękitnego Węgla to aż 20 kg mniej pyłu PM10, 8,1 kg SO2 i 4,25 g mniej B(a)P w atmosferze niż w przypadku tradycyjnego węgla. To opał wyróżniający się wysoką kalorycznością i wygodą użycia.
Pamiętaj!
WSZYSCY MAMY PRAWO ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM.
DOŁĄCZ DO BŁĘKITNEJ REWOLUCJI.