Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Borelioza – choroba zawodowa rolnika!

Główna treść

Borelioza – choroba zawodowa rolnika!

Drodzy Rolnicy!

Placówka Terenowa KRUS w Wolbromiu, dbając o Wasze bezpieczeństwo, zachęca – do zapoznania się z opracowaniami związanymi z tematyką chorób odkleszczowych (boreliozy i kleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych). Zapraszamy również do lektury broszury prewencyjnej pt. „Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych” oraz artykułów tematycznych, znajdujących się na stronie internetowej Kasy (link poniżej):

https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/broszury_prewencja/2020/Borelioza.pdf

Każdego roku notuje się w Polsce kilka tysięcy zachorowań na boreliozę, która uznawana jest za chorobę zawodową rolników. Mając na uwadze specyfikę rolnictwa na naszym terenie: uprawa zbóż, warzyw, kukurydzy czy kapusty, pomyśl o zagrożeniu na jakie jesteś narażony każdego dnia podczas pracy w swoim gospodarstwie, czyli ukąszenie kleszcza, które może prowadzić do boreliozy i kleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Kleszcz a praca w gospodarstwie rolnym:

Kleszcze są aktywne od przełomu marca i kwietnia, aż do przełomu października i listopada. Największa ich aktywność przypada w okresie maj-czerwiec. Rolniku z uwagi na charakter i miejsce swojej pracy, jesteś szczególnie narażony na ukąszenie przez kleszcza. Aby uchronić się przed skutkami ukąszenia, należy po powrocie do domu dokładnie sprawdzić, czy na ciele nie ma nieproszonego gościa. Jest to bardzo ważne, ponieważ ślina kleszcza zawiera substancje znieczulające, co utrudnia odnalezienie miejsca ukąszenia. Jeśli doszło do ukąszenia, kleszcza należy jak najszybciej usunąć, najlepiej przy pomocy specjalnej pompki próżniowej lub wyciągnąć pęsetą – nie należy jednak próbować go wykręcać. Jeżeli kleszcz tkwi zbyt głęboko w ciele, powinno się niezwłocznie udać do lekarza. Usunięcie kleszcza w pierwszej dobie po ukąszeniu wielokrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia. Po upływie kilku lub kilkunastu godzin kleszcz zaczyna odżywiać się krwią żywiciela i wtedy może zarazić przenoszonymi przez siebie chorobami.

Rolniku oto kilka zasad które uchronią Cię przed kleszczem:

  • możliwie szczelnie okrywaj ciało podczas koszenia traw oraz prac wykonywanych w polu (koszula z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, wysokie skarpety, nakrycie głowy)
  • podczas przerwy w pracach nie siadaj bezpośrednio na trawie oraz na zwalonych drzewach
  • zadbaj by twoje dzieci nie bawiły się w wysokich trawach i zaroślach
  • uważnie sprawdzaj ciało swoje i swoich domowników po skończonej pracy – obejrzyj dokładnie swoje ciało – skórę głowy, uszy, szyję, a szczególnie miejsca w zagięciach rąk, kolan, pachwin itp.