Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Budowa krytego basenu na półmetku

Główna treść

Budowa krytego basenu na półmetku

Za około 120 dni, Wolbrom zyska jeden z najnowocześniejszych w swojej kategorii kryty basen w Europie! Nowy obiekt budowany jest kosztem 12,7 mln. zł. przez firmę SPEC BAU Polska Sp. z o.o. z Brzezinki. Właśnie mija półmetek robót. Inwestycja prowadzona jest w miejscu wyburzonej we wrześniu ub. r. starej pływalni, która została wyłączona z użytkowania już w listopadzie 2017 roku. Jak wykazała bowiem ekspertyza, konstrukcja dachu pływalni groziła zawaleniem!

– Takiego niebezpieczeństwa na korzystających nie mógłbym sprowadzić! Czekaliśmy prawie 40 lat, to jeszcze te kilka miesięcy nikogo nie zbawi – wyjaśnia Burmistrz Wolbromia Adam Zielnik– Gwarantuję natomiast, że w podzięce za cierpliwość nasi Mieszkańcy dostaną jeden z najnowocześniejszych w swojej kategorii kryty basen w Europie. Liczę też na to, iż obecne zniecierpliwienie przełoży się na późniejszą frekwencję na basenie, a przynajmniej przy kasie – podkreśla z uśmiechem burmistrz Zielnik.
Zgodnie z projektem TKHolding -Architecture, obok basenu sportowego z 6 torami pływackimi, obiekt przewiduje: strefę „spray park” dla najmłodszych dzieci, saunarium z sauną rytualną oraz niewielką siłownią. Saunarium to jedna z ważniejszych stref tego obiektu. Zaprojektowane w myśl zasad poprawnego saunowania, posiadać będzie saunę rytualną, strefę schładzania, wypoczywalnię oraz dwie sauny rozgrzewkowe (suchą i parową). Do tego przestrzeń relaksacyjna z mini barem oraz rzutnikiem wyświetlającym widoki egzotycznych plaż. Nie zabraknie jacuzzi i innych urządzeń, jak na przykład wanna z przeciwprądem. Całość obiektu zostanie przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. 

Przypomnijmy.
Dzięki staraniom Burmistrza Miasta i Gminy Adama Zielnika, latem 2019 roku, po przeprowadzeniu pierwszej od blisko 50 lat gruntownej modernizacji, został oddany do użytku obiekt basenu odkrytego. Niecka tego basenu została spłycona z 480 cm do 208 cm w najgłębszym miejscu. Tym samym zmniejszyła się jej objętość i zamiast 6 tysięcy metrów sześciennych wody, mieści się w niej ”tylko” ok. 1,3 tys. m3. Basen odkryty, posiadający najnowocześniejszy system filtracji wody, podzielony został na trzy strefy: dla dzieci, ogólnodostępną i pływacką. Basen jest technicznie przystosowany do instalowania przeróżnych atrakcji – natrysków, wodotrysków, zjeżdżalni, ślizgawek itp. Ku uciesze mieszkańców, pozostała na swym miejscu dziesięciometrowej wysokości wieża do skoków. Po jej modernizacji pełnić będzie funkcję wieży widokowej i jednocześnie filaru, do którego mogą być zamontowane zjeżdżalnie. 

GALERIA ZDJĘĆ: