Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Bukiety z Gminy Wolbrom zachwycały swym pięknem

Główna treść

Bukiety z Gminy Wolbrom zachwycały swym pięknem

Z okazji przypadającego 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Matki Bożej, popularnie zwanego świętem Matki Bożej Zielnej na Małym Rynku w Krakowie po raz piąty odbył się konkurs wojewódzki pn. „Cudowna moc bukietów”. Tym razem uczestnicy mogli spróbować sił w trzech kategoriach: tradycyjny bukiet zielny, bukiet miejski oraz bukiet „mały”. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych byli również reprezentanci naszej gminy.

Zbieranie kwiatów na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to nieco zapomniany już piękny polski zwyczaj, który przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną wspaniałe zioła i kwiaty, które stosować można nie tylko w celu florystycznym, ale również jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie. W dawnych czasach wierzono, że poświęcone bukiety i wianki mają cudowną moc. Z tym właśnie jakże pięknym zwyczajem zbierania kwiatów związany był konkurs „Cudowna moc bukietów”. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie tradycyjnego bukietu na Święto Matki Bożej Zielnej. Bukiet miał zawierać wyłącznie to, co pochodzi z pól i ogrodów. Wielkość bukietu zależała wyłącznie od inicjatywy uczestników biorących udział w konkursie, ale każdy musiał wykonać go samodzielnie. Osoby reprezentujące Gminę Wolbrom, po raz kolejny mogły poszczycić się pięknymi kompozycjami, które swym urokiem przyciągały wzrok ludzi. III miejsce w kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny otrzymał Środowiskowy Dom Samopomocy z Wolbromia, którego podopieczni: Wiola Konieczna, Barbara Duch, Zbigniew Kulka, Andrzej Magoska, Mirosław Kowalczewski w szczególny sposób zaangażowali się w zbieranie ziół na jego wykonanie. Naszą Gminę Wolbrom reprezentowały również mieszkanki Kalisia, które zostały wyróżnione dyplomami za Bukiet Zielny – Anna Barczyk, Bukiet Miejski – Aneta Przyjemska. Zdobywcą II miejsca w kategorii Mały Bukiet została Alicja Przyjemska, a Madzia i Dominik Tabor z Chrząstowic uzyskali wyróżnienia w tej kategorii.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy zdobytych nagród, wiedzy oraz niewątpliwego talentu i mamy nadzieję, że odniesione sukcesy zachęcą do udziału w kolejnej edycji konkursu!

Greta Fałda