Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Burmistrz przydzielił pierwsze mieszkania komunalne

Główna treść

Burmistrz przydzielił pierwsze mieszkania komunalne

W Wolbromiu, po raz pierwszy od trzydziestu lat przydzielono nowe mieszkania komunalne! Dziś w Urzędzie Miasta i Gminy Wolbrom Burmistrz Adam Zielnik, na podstawie protokołu Społecznej Komisji Mieszkaniowej, wręczył pierwszym lokatorom decyzje o przydziale lokali mieszkalnych, stanowiących zasób Gminy Wolbrom. Są one położone w zmodernizowanym budynku byłego hotelu robotniczego przy ul. Łukasińskiego 6.

Decyzje o przydziale otrzymało na razie pięciu przyszłych lokatorów. Dalsze, będą sukcesywnie przydzielane. Łącznie do rozdysponowania jest 48 komfortowych lokali o powierzchni od 22 do 50 m. kw.  Osoby, którym burmistrz wręczył decyzje o przydziale mają 14 dni  na załatwienie formalności związanych z zawarciem umowy najmu z administratorem budynku, czyli Wolbromskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. przy ul. Wrzosowej 18.

– Wnikliwie zostały sprawdzone  wszystkie wnioski, a Państwo mają przyznane mieszkania w pierwszej kolejności. Spełniacie wszystkie kryteria wyznaczone przez Gminę. Ja ze swej strony uczulam na to, żeby należycie dbać o mieszkania, dbać o budynek i jego otoczenie, jak również wykazywać się czujnością. Budynek objęty jest monitoringiem, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz na korytarzach, i gdyby komuś przyszło do głowy coś głupiego, to szybko będziemy wiedzieli kto i co zrobił – zwracał się do przszłych lokatorów burmistrz Adam Zielnik.
– Mieszkania są ładne i funkcjonalne. Nic tylko mieszkać i dbać o to, i się cieszyć. Sądzę, że po dokonanej przebudowie i modernizacji,  ten hotel nas wszystkich przeżyje – żartował. – Bardzo się cieszę, serdecznie gratuluję i życzę, by się jak najlepiej mieszkało.

Przypomnijmy.
Nieużytkowany obiekt byłego hotelu robotniczego przy ulicy Łukasińskiego 6 w Wolbromiu przez lata obracał się w ruinę. Dziś, z inicjatywy burmistrza Wolbromia Adama Zielnika, straszący swym wyglądem obiekt zamienił się w nowoczesny budynek mieszkalny dla 48 rodzin. Ponadto, na parterze budynku znalazła siedzibę stacja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Inwestycja powstała kosztem 4.531.837,27 zł.  Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił na nią dotację w wysokości ponad 1,7 mln. zł. kolejne 750 tys. zł. pochodziło z dotacji celowej z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Uroczystość oficjalnego oddania budynku do użytku odbyła się w dniu 31 marca 2019 roku.

Wśród 48 komfortowych mieszkań znalazły się:

  • 4 mieszkania (kawalerki) o pow. 22 m2 (salon 16 m2, hol z aneksem 3 m2, łazienka 3 m2)
  • 24  mieszkania o pow. 33,5 m2 (salon z aneksem 15 m2, sypialnia 11 m2, hol 4 m2 i łazienka 3,5 m2)
  • 4 mieszkania o pow. 46 m2. (salon z aneksem 23 m2, sypialnia 11 m2, hol 6,5 m2 i łazienka 5,5 m2)
  • 4 mieszkania o pow. 48,5 m2 (salon z aneksem 16 m2, sypialnia 12 m2, sypialnia 10 m2, hol 7 m2, łazienka 3,5 m2)
  • 8 mieszkań o pow. 49,5 m2 (salon z aneksem 17 m2, sypialnia 12 m2, sypialnia 9 m2, hol 7 m2, łazienka 4,5 m2)
  • 4 mieszkania o pow. 50 m2 (salon z aneksem 17 m2, sypialnia 12 m2, sypialnia 8 m2, hol 8 m2, łazienka 5 m2). 

Mieszkania wyposażone są: w kuchnię gazową czteropalnikową – 44 szt., kuchnię elektryczną 4 palnikową – 4 szt., zlewozmywak dwukomorowy z szafką – 48 szt., w instalacje sanitarne wyposażone są wszystkie łazienki i toalety. Każde z mieszkań posiada domofon i podpięte jest pod własny licznik poboru energii, wody, gazu oraz łącza TV i Internetu.
Ponadto, na parterze znalazły miejsce pomieszczenia na lokale usługowe oraz boksy komórkowe i pomieszczenia gospodarcze w piwnicach. Komunikację pomiędzy piętrami usprawnia wewnątrz budynku winda osobowa. Na rozległym wokół budynku terenie powstały parkingi, nowe drogi wewnętrzne, chodniki czy nowe oświetlenie. 
Zgodnie z ideą burmistrza Zielnika wygospodarowane mieszkania zostaną przeznaczone na lokale socjalne i komunalne, w których zamieszkają osoby, dające nadzieję na prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków lokatorskich. O tym, jak potrzebne są mieszkania socjalne świadczy 109 złożonych podań. Wszystkie, są rozpatrywane przez powołaną przez burmistrza Komisję. 
Mieszkania w byłym hotelu są częścią autorskiego programu gminnego „Mieszkanie plus”. Jak planuje Burmistrz Zielnik, kolejne 26 lokali powstanie w niewykorzystanych pomieszczeniach budynku byłego internatu przy ul. Skalskiej, przejętego w użyczenie na 20 lat od Powiatu Olkuskiego. Jak się planuje, powstanie w nim 26 lokali w typie studia lub segmentu studenckiego w akademikach. Lokale te w pierwszej kolejności będą przeznaczone dla samotnych matek oraz młodych małżeństw, które chcą się usamodzielnić.