Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Był to prawdziwie cudowny, wzruszający i ciepły koncert, czyli 40 urodziny Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”

Główna treść

Był to prawdziwie cudowny, wzruszający i ciepły koncert, czyli 40 urodziny Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” – najbardziej rozpoznawalny zespół nie tylko w naszej gminie, ale i w całym powiecie olkuskim, w tym roku obchodzi swoje 40-te urodziny. Świętowanie rocznicy było doskonałą okazją do zaprezentowania swojego dorobku artystycznego, podczas Koncertów Jubileuszowych Zespołu. Pierwszy z nich miał miejsce 4 maja i dedykowany był byłym instruktorom i członkom Zespołu. Drugi z koncertów odbył się w sobotę – 12 października br.

W każdym z nich na scenie wystąpiło łącznie 160 osób – aktualni i byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” w wieku 8-58 lat.
Był to prawdziwie cudowny, wzruszający i ciepły koncert. Fantastyczne przedstawienie. Duma, że mamy taki zespół. Ogromne i wspaniałe przedsięwzięcie. To tylko niewielka część komentarzy i opinii, jakie można było usłyszeć od widzów, którzy po brzegi wypełnili salę widowiskową Domu Kultury w Wolbromiu i którzy dziękowali występującym owacjami na stojąco.
Prezentowany przez Zespół program koncertu był bardzo różnorodny i dynamiczny. Widzowie mogli zobaczyć polskie tańce: narodowe w strojach szlacheckich i regionalne – krakowskie, rzeszowskie, opoczyńskie, lubelskie i śląskie, w wykonaniu młodszych i starszych tancerzy. Polski folklor przeplatał się z folklorem innych narodów: piosenką macedońską zaśpiewaną przez Sandrę Kiwior oraz wykonywanymi przez Dominikę Karoń – ludową pieśnią rumuńską oraz oryginalną balladą z… Wysp Owczych, śpiewaną w równie oryginalnym języku – języku farerskim.
Wyjątkowy, multimedialny spektakl muzyczno-taneczny pt. „Słowiański ogień”, przeniósł widzów w tajemniczy świat ognia i kultury słowiańskiej.
Przysłowiową „wisienką na urodzinowym torcie” były fantastyczne kompozycje taneczne do muzyki poważnej – do „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Niezwykle oryginalny taniec chiński z wachlarzami, tajemniczy i egzotyczny taniec arabski, polka i marsz do jednego z najbardziej znanych fragmentów muzycznych baletu oraz humorystyczny taniec rosyjski, ukazały „Dziadka do orzechów” – kompozycję znaną na całym, w innej odsłonie – folkowej. To zdecydowanie mocno nowatorskie i zaskakujące choreograficznie i kostiumowo, ale przede wszystkim ogromnie atrakcyjne, spojrzenie na słynny balet.
Od serca koncert poprowadziła Agnieszka Gołembiowska-Karoń – „kobieta-orkiestra”: kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, jego choreograf, instruktor tańca i śpiewu, kostiumograf, aranżer muzyki, scenarzysta i reżyser wszystkich koncertów Zespołu.
Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć tego nadzwyczajnego widowiska, zapraszamy już dziś do Domu Kultury w Wolbromiu – 14 grudnia, godz. 16.00, na ostatni już w tym roku III Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” – prawdziwej wizytówki i dumy naszej Gminy Wolbrom.