Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: CHCEMY ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM!

Główna treść

CHCEMY ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM!

11 października b.r. młodsze przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2 przy ul. Młyńskiej wzięły udział w akcji edukacyjnej dotyczącej zanieczyszczania i ochrony powietrza. Spotkanie to było podsumowaniem akcji społecznej prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego, która ma na celu uświadomienie mieszkańców o problemie, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. W ramach tej akcji nasi podopieczni otrzymali od p. Marszałka oczyszczacz powietrza.
W spotkaniu wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom – p. Adam Zielnik, Dyrektor ZS – p. Waldemar Smoter, Ekodoradca Gminy Wolbrom – p. Katarzyna Barczyk – Łyczak, przedstawiciele Rady Rodziców – p. Ewa Marszałek oraz p. Marek Serwatka, dzieci z wszystkich grup wiekowych oraz nauczyciele i pracownicy przedszkola.
Spotkanie , które prawie w całości opierało się na zabawach i eksperymentach z powietrzem przygotowała i poprowadziła p. Dorota Kamionka. Najpierw dzieci poszukiwały powietrza i próbowały określić jego cechy: jest wszędzie, ale go nie widać, nie ma zapachu, ale może przenosić inne zapachy, dźwięk i przedmioty, można go ścisnąć i złapać, powietrze może się poruszać, itp. Kolejnym etapem spotkania były doświadczenia pokazujące powstawanie smogu oraz sposoby oczyszczania powietrza. Wszyscy mogli również porównać kartę zanieczyszczenia z sali, w której pracował oczyszczacz powietrza z kartą, która znajdowała się w sali bez oczyszczacza. Całość spotkania została przepleciona wierszami i piosenką o tematyce ekologicznej w wykonaniu dzieci 4- i 5-letnich „Wiewiórki” i „Zajączki”. Na zakończenie spotkania wystąpiły jeszcze dzieci z grupy „Wiewiórki” z tańcem, który nazwały „ Walka czystego powietrza ze smogiem”.
W podziękowaniu za przekazany oczyszczacz powietrza Pan Marszałek /na ręce Pana Burmistrza/ otrzymał pamiątkową tablicę z podziękowaniami, a wszyscy goście otrzymali od przedstawicieli Rady Rodziców naturalne oczyszczacze w postaci paproci. Wszystkie przedszkolaki natomiast zostały obdarowane wiatraczkami do zabawy z powietrzem .
Przedszkolaki jeszcze raz dziękują, że mogą oddychać czystym powietrzem!

Dorota Kamionka
Nauczyciel ZS Przedszkola Publicznego nr 2 w Wolbromiu

Galeria zdjęć: