Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Chrząstowice drugie w kraju, ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Główna treść

Chrząstowice drugie w kraju, ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

W miniony piątek w Nadarzynie odbyła się konferencja „Niepodległa i inspirująca wieś polska….”. Na tej wyjątkowej uroczystości zorganizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Stowarzyszenie „Sołtysi Mazowsza” i Gminę Nadarzyn pod patronatem medialnym Gazety Sołeckiej, Sołectwo Chrząstowice reprezentowało Małopolskę i Gminę Wolbrom.
Delegacja z Chrząstowic w osobach Agnieszka Tabor, Bartłomiej Żurek, Adam Gamrat i Włodzimierz Żurek miała możliwość poznać tam wielu wspaniałych ludzi kochających Polską wieś, wymienić się dobrymi praktykami i pomysłami, które są inspiracją do kolejnych działań z wykorzystaniem funduszu sołeckiego. Przewodnim tematem konferencji, nad którym pieczę sprawowała Polska Akademia Nauk, było przedstawienie dziejów wsi polskiej i jej fundamentalnego wpływu na budowanie niepodległości naszej ojczyzny. Kulminacyjnym punktem całego dnia było rozstrzygnięcie I edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz Sołecki – Najlepsza Inicjatywa”. Wśród stu zgłoszonych projektów z całego kraju wybrano 15, które reprezentowały poszczególne województwa między innymi Chrząstowice, które stanęły na podium zajmując drugie miejsce w kraju. Oprócz pamiątkowego dyplomu Sołectwo otrzymało nagrodę finansową w wysokości 5500 złotych.

Przypomnijmy, że nagrodzony projekt „Zagospodarowanie terenu w centrum wsi Chrząstowice”, o którym szerzej pisaliśmy na początku stycznia tego roku, obejmował prace polegające na rewitalizacji stawu, renowacji kapliczki Matki Boskiej Fatimskie, budowie małej architektury oraz nasadzeniu roślin.
Całość prac zwycięskiego projektu, wykonywanych w 2016 roku wyniosła blisko 33 tys. zł, z czego 17 tys. zł pochodziło z Funduszu Sołeckiego. Kwotą 5 tys. zł z dotacji Urzędu Miasta i Gminy postanowił zasilić społeczników Burmistrz Adam Zielnik. Resztę stanowił wkład własny sołectwa oraz środki od sponsorów.