Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Cieszmy się z wolności

Główna treść

Cieszmy się z wolności

11 listopada świętujemy Narodowe Święto Niepodległości, wspominając odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii. Jest to jedno z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Wielu wolbromian przyłącza się do wspólnej modlitwy za ojczyznę, a potem manifestuje patriotyzm przy tablicy poświęconej marszałkowi Piłsudskiemu. W tym roku piękna pogoda sprawiła, że było nas wyjątkowo wielu.

Dla wielu Polaków 11 listopada to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Odbywają się wiece i marsze, specjalne wydarzenia sportowe i kulturalne. Wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za ojczyznę. Jest to radosne święto, które powinno przypominać nam, że wolność nie jest dobrem danym raz na zawsze.
W Wolbromiu tradycyjne obchody przebiegają spokojnie i radośnie. Po mszy św. za ojczyznę, w której wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk, zgromadzeni licznie młodsi i starsi mieszkańcy uczestniczyli w składaniu kwiatów pod pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę wolbromskiej strażnicy OSP, poświęconą Józefowi Piłsudskiemu z racji jego pobytu na Ziemi Wolbromskiej 100 lat temu. Jak mówił, wspominający dzieje walki o niepodległość pod tablicą pamiątkową burmistrz Jan Łaksa – w dzisiejszej Europie, tuż za polskimi granicami, na Ukrainie mamy straszny przykład, jak kruche jest nasze przekonanie o bezpieczeństwie. Dlatego tym bardziej powinniśmy doceniać i szanować wolność, którą mamy i dokładać wszelkich starań, w trosce o dobro naszej ojczyzny i jej obywateli.

Na zakończenie uroczystości na wolbromskim rynku burmistrz dziękował za obecność: kombatantom, pocztom sztandarowym, dzieciom i młodzieży, księżom i siostrom zakonnym, strażakom i  orkiestrze dętej OSP pod batutą kapelmistrza Tadeusza Mąki, która uświetniła spotkanie, a także wszystkim, którzy wspólnie chcieli zamanifestować swoją radość z wolności, którą być może na co dzień nie do końca należycie doceniamy.

Ewa Barczyk

Powiązana galeria