Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Coraz więcej utonięć. Policja apeluje o rozwagę

Główna treść

Coraz więcej utonięć. Policja apeluje o rozwagę

Okres wakacji letnich sprzyja spędzaniu czasu nad wodą, ważne by wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię. Wielu z nas wydaje się, że zasady bezpiecznego wypoczynku ma w przysłowiowym małym palcu – niestety, życie zbyt często weryfikuje takie opinie. Oto kilka wskazówek jak bezpiecznie korzystać z wypoczynku nad wodą:

Każdy wypoczywający wykorzystuje ten czas jak najlepiej potrafi, zażywając kąpieli słonecznych jak i wodnych. Udany wypoczynek kojarzy się nam zawsze z przyjemnością i relaksem, niestety zbyt często zapominamy o bezpieczeństwie podczas kąpieli. Liczba osób, które utonęły w okresie od maja br. do lipca jest zatrważająca.
Jak wynika z policyjnych statystyk, od maja przypadków utonięć zanotowano już 221, a najgorszym dniem jak dotąd był 22 czerwca, kiedy utonęło aż 17 osób. Tylko w lipcu  utonęło w Polsce już 77 osób, siódmy przypadek utonięcia tego lata na terenie Małopolski wydarzył się w ostatni weekend.
By nie ryzykować tym, co najcenniejsze – zdrowiem i życiem, własnym i swoich dzieci wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

–    Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieświadome kąpiele, nieznana głębokość, dno, nurt wodny często są przyczyną tragedii.
–    Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
–    Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych.
–    Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej. Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego.
–    Nie skaczmy do wody na „główkę”, tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.
–    Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone – mają na sobie specjalne kamizelki.

Wiesław Biernacki