Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Ćwiczyć każdy może – relacja z działań Zespołu Szkół Przedszkola Publicznego nr 2

Główna treść

Ćwiczyć każdy może – relacja z działań Zespołu Szkół Przedszkola Publicznego nr 2

Rok szkolny 2013/2014 został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłoszony „Rokiem Szkoły w Ruchu”. W związku z tym Przedszkole Publiczne nr 2 przystąpiło do ogólnopolskiej akcji „Ćwiczyć każdy może” ogłoszonej przez MEN. Minister Edukacji Narodowej przyznaje tytuł „Szkoła w Ruchu” szkołom albo „Przedszkole w Ruchu” przedszkolom, które podejmą działania na rzecz aktywności fizycznej.

Tytuł „Szkoła w Ruchu” stanowi wyróżnienie dla placówek oświatowych,  które w istotny sposób przyczyniają się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej. Aby go otrzymać szkoła musi zrealizować i udokumentować trzy zadania z podanych poniżej obszarów. Zakończenie akcji nastąpi 20. maja 2014 r. Mamy nadzieję, że uda się nam zdobyć tytuł „Przedszkole w ruchu”.

Poniżej przedstawiamy krótki opis i dokumentację fotograficzną naszych działań:

Obszar nr 1 – wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne

Nasze przedszkolaki od „zawsze” mają dużo ruchu w różnej postaci: zajęcia ruchowe organizowane z całą grupą, zajęcia taneczne, wycieczki, spacery, ”zielone przedszkole”, olimpiady sportowe, konkursy wiedzy o zdrowiu, spotkania z ciekawymi ludźmi, pikniki rodzinne z rodzicami o charakterze sportowym, itp. Wiele z tych działań wykracza poza termin trwania akcji, ponieważ odbywają się cyklicznie – niektóre wręcz stały się już tradycją naszego przedszkola. Nasze zajęcia ruchowe organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego są przede wszystkim dostosowane do wieku dzieci i ich możliwości (zwłaszcza 2,5- latki). Przedszkolakom podoba się każdy rodzaj ruchu, za atrakcyjny dodatek  do ruchowej zabawy może posłużyć nawet zwykła gazeta, pasek bibuły, plastikowa butelka, a co dopiero „prawdziwy” sprzęt gimnastyczny! Najważniejsze dla nas są: radość dziecka, jego zaangażowanie, bezpieczeństwo i oczywiście cele, które zakładamy sobie do realizacji podczas planowania zajęć ruchowych. Zajęcia gimnastyczne, które prezentujemy w galerii fotograficznej, zrealizowaliśmy nie tylko na potrzeby akcji. Są one stałym elementem oferty naszej placówki.

Obszar nr 6 – zajęcia zorganizowane

Do tego obszaru zaliczyliśmy konkurs plastyczny pod hasłem „Śmieci segregujemy – w zieleni żyjemy”, w którym wzięliśmy udział. Dotyczył on – może nie bezpośrednio – ale jednak, tematyki zdrowia i bezpieczeństwa. Organizatorem akcji była firma TRI Poland z siedzibą w Wolbromiu. Sam konkurs plastyczny został poprzedzony
warsztatami dla przedszkolaków i klas I – III „Bądź eko – segreguj odpady”. Podczas warsztatów dzieci miały okazję dowiedzieć się bliżej, czym grozi człowiekowi i całej planecie zaśmiecanie, brak segregacji śmieci, zanieczyszczanie lasów i wód. Poznały również ogólne zasady recyklingu. Nie zabrakło oczywiście powiązanych z tematem ekologii zabaw ruchowych. Na zakończenie dzieci otrzymały od prowadzących warsztaty upominki pochodzące właśnie z recyklingu i segregowania odpadów: notesy, ołówki, kalendarze, kredki, plecaki, koszulki. Po takim przygotowaniu chętne grupy i klasy przystąpiły do konkursu plastycznego pod wspomnianym już hasłem.
Ostatecznie grupa „Smerfy” zajęła w konkursie IV miejsce, a grupa „Krasnale” – II miejsce. Zdjęcia z wydarzenia zamieściliśmy na stronie internetowej Zespołu Szkół wraz z  artykłem „Przejdź na zieloną Stronę Mocy”.

W ramach „Dnia Sportu” , 28 lutego do  przedszkola zaproszeni zostali najmłodsi piłkarze z Akademii Piłkarskiej Przebój Wolbrom z trenerem Krzysztofem Guzkiem. Szkółka, która zajmuje się szkoleniem lokalnych młodych piłkarzy, stwarza także możliwość treningu dla najmłodszych dzieci, zapraszając do trenowania adeptów od piątego roku życia. Dzięki uprzejmości pana trenera, nasze przedszkolaki miały okazję poznać część drużyny. Chłopcy i dziewczynka w wieku od 7 do 11 lat pokazali przedszkolakom jak ciekawa i pasjonująca może być gra w piłkę nożną. Dzieci zobaczyły, jak wygląda rozgrzewka, slalom z piłką i strzelanie goli. Młodzi piłkarze specjalnie dla dzieci rozegrali też krótki mecz.

Przedszkolaki miały okazję spróbować także własnych sił w grze. Chętne (czyli właściwie wszystkie) dzieci uczestniczyły w rozgrzewce ze starszymi kolegami. Spróbowały także swoich sił w slalomie i celowaniu do bramki. Z zaskoczeniem stwierdziliśmy, że do naszego przedszkola uczęszcza kilku dobrych strzelców, którym bramkarz z drużyny nie dał rady. Pod koniec przedszkolaki rozegrały krótkie mecze i nie były to pojedynki bezbramkowe! Pozostałe dzieci głośno dopingowały swoich kolegów. Sala gimnastyczna zamieniła się na chwilę w prawdziwy stadion. Na koniec pan trener podziękował dzieciom za uwagę
 i zaangażowanie w grę. Rozdał pamiątkowe plakietki i zachęcił do gry w piłkę nożną. Spotkanie było bardzo miłym doświadczeniem. Pokazało naszym przedszkolakom, że mogą już trenować i spełniać swoje marzenia o byciu piłkarzem. Dziewczynki natomiast miały okazję przekonać się, że piłka nożna to sport nie tylko dla chłopców, gdyż w Akademii trenują dwie ich koleżanki.

Kolejne zajęcia ruchowe zorganizowane zostały przy współudziale Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo w Wolbromiu.  W zajęciach na macie, które odbyły się 03. marca 2014 r. wzięły udział dzieci 5 i 6 – letnie z grup „Gumisie” i „Smerfy”. Swój czas i zaangażowanie poświęcił nam trener Przemysław Banyś. Oprócz obowiązkowej rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych, przedszkolaki poznawały konkretne chwyty, nowe słownictwo oraz konieczność utrzymania dyscypliny podczas treningów. Zajęcia te zaowocowały nie tylko nowymi doświadczeniami dzieci i ich zainteresowaniem japońskim sportem, ale i chęcią dalszej współpracy ze strony UKS Judo Wolbrom oraz rodziców i dzieci.

Obszar nr 7 – zajęcia niezorganizowane, indywidualne wsparcie nauczycieli wychowania przedszkolnego w celu zachęcenia wychowanków do podejmowania aktywności fizycznej.

W naszej pracy z dziećmi wykorzystujemy różnorodne formy i metody. Już dawno temu zauważyłyśmy, że dzieci dużo chętniej angażują się w zajęcia ruchowe, jeśli towarzyszy im muzyka. Rytmiczne ćwiczenia do skocznej, nowocześnie brzmiącej muzyki bardzo przypadły do gustu naszym podopiecznym.  W bieżącym roku szkolnym postanowiłyśmy wprowadzić jakąś nowoczesną, nie stosowana wcześniej formę zajęć, oczywiście dla chętnych dzieci i wolnym czasie – po zajęciach. I tak, zaczęły się nasze spotkania z zumbą dla przedszkolaków, które wszystkim bardzo przypadły do gustu. Na naszych spotkaniach przybywało coraz więcej chętnych, bowiem, do grupy „Smerfy” dołączyły chętne przedszkolaki z grup „Krasnale” i „Gumisie”. Zaczęli do nas „zaglądać” i ćwiczyć razem z nami również uczniowie ze szkoły. Czasem jest trochę ciasno, ale najważniejsze jest to, że wszyscy się dobrze bawią i … ruszają.

10. marca 2014 r. w godzinach popołudniowych odbyło się też spotkanie dzieci 5- letnich z grupy „Krasnale” i ich rodziców z młodymi adeptami  Wolbromskiej Akademii Piłkarskiej „Młodzi przebojem”. Wychowawca tej grupy  p. Anna Kaziród zaprosiła do  Zespołu Szkół  trenera, wiceprezesa i współzałożyciela WAP Pawła Netera wraz grupą dzieci – trenujących w  WAP. Udział w treningu był dla dzieci 5-letnich nie lada atrakcją i niemałym wyzwaniem. Przecież dla tych, którzy kochają sport i sportową rywalizację, nieważne czy to chłopiec, czy dziewczynka, zawsze liczy się przede wszystkim zaangażowanie, hart ducha i dobra zabawa. Podczas 2-godzinnego spotkania przedszkolaki poznały tajniki gry w piłkę nożną, a obecni na zajęciach rodzice z zainteresowaniem obserwowali trening, kibicując swoim pociechom i adeptom WAP-u. Poprzez atrakcyjne ćwiczenia oraz zabawy z piłkami i innymi licznymi przyborami, a także z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu sportowego, stworzyliśmy dzieciom przedszkolnym i adeptom WAP-u możliwość odkrywania pasji, zainteresowania piłką nożną i rozwijania własnych umiejętności motorycznych, zdolności i talentów.

Wszystkich zainteresowanych innymi formami naszych działań na rzecz ruchu, aktywnego wypoczynku, które organizujemy poza czasem trwania akcji „Ćwiczyć każdy może”  („Zielone przedszkole”, pikniki rodzinne, wycieczki krajoznawcze, rajdy piesze) odsyłamy do naszej poprzedniej strony internetowej przedszkola: WWW.pp2wolbrom.streemo.pl

Nauczycielki Zespołu Szkół
Przedszkola Publicznego nr 2 w Wolbromiu