W najbliższą sobotę, 23 listopada z inicjatywy Stowarzyszenia „Projekt Nadzieja” w wolbromskim Domu Kultury o godz. 9 odbędzie się kolejne już spotkanie ze specjalistą onkologiem. Tym razem tematem będzie CZERNIAK, złośliwy nowotwór skóry, charakteryzujący się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym.
Nowotwór – temat niewygodny, nieprzyjemny, ale unikanie go bywa zgubne i głupie, więc nie udawajmy, że go nie ma. W Polsce co roku odnotowuje się ok. 50 tys. nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym około 2,5-3 tys. – na czerniaki. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Specjaliści twierdzą, że usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie nawet 80% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.
Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Zdefiniowano grupy osób bardziej niż inne narażone na zachorowanie na ten coraz powszechniejszy nowotwór, ale dobrze jest wiedzieć więcej o tym niebezpiecznym wrogu człowieka. Zachęcamy zatem do poznawania zagrożeń i zapraszamy na spotkanie poświęcone czerniakowi