Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Czeski film, czyli spotkanie z naszymi sąsiadami!

Główna treść

Czeski film, czyli spotkanie z naszymi sąsiadami!

Licealiści Zespołu Szkół w Wolbromiu odbywają wirtualne podróże zdobywając wiedzę o innych krajach. W kwietniu „odwiedzili” naszych południowych sąsiadów. Otóż 20 kwietnia klasa 1A LO ZS w Wolbromiu spotkała się wirtualnie z czeską młodzieżą z miasta Jihlava. Chociaż Czesi to nasi sąsiedzi okazało się, że tak naprawdę niewiele wiemy o tym kraju i takie spotkania są niezwykle potrzebne, bo nie tylko uwrażliwiają nas na inne kultury, ale też okazują się bardzo edukacyjne.

Spotkanie rozpoczęły prezentacje uczniów dotyczące ich szkół oraz miast, potem młodzież rozwiązywała quizy przygotowane na Quizizz i Kahoot – rywalizacja była zacięta! Później nadszedł najprzyjemniejszy moment spotkania, czyli rozmowy w prywatnych pokojach na platformie Zoom. Najpierw polsko – czeskie grupy zostały poproszone o utworzenie małych słowniczków wyrażeń brzmiących podobnie w języku polskim oraz czeskim, z tłumaczeniem na język angielski. A po zakończeniu tego zadania, uczniowie dyskutowali na różne tematy dotyczące zdalnej edukacji, ich szkół, ulubionych gier, filmów i dyscyplin sportowych. Po spotkaniu licealiści bogatsi są o wiedzę kulturową i potrafią odpowiedzieć na następujące pytania: Kto jest prezydentem Czech? Ile litrów piwa wypija rocznie przeciętny Czech? Który czeski piłkarz może nosić na boisku kask? Do czego służą gałązki noszone przez Czechów w czasie Świąt Wielkanocnych?

Z kolei 29 kwietnia klasa 2Ap LO stanęła przed ogromnym wyzwaniem, a mianowicie wspólnie z czeską młodzieżą z miasta Jihlava uczniowie mieli stworzyć polsko-czeską restaurację, wymyślić jej nazwę oraz zaprojektować menu. Zadanie poprzedziły prezentacje nawiązujące do kuchni polskiej oraz czeskiej, a także quiz dotyczący kuchni świata. W czasie rozmów w breakout rooms uczniowie dyskutowali też na temat ulubionych potraw, niezwykłych dań, które mieli okazję spróbować oraz o palącym problemie dzisiejszych czasów, czyli o marnowaniu żywności. Warsztaty przeprowadzone wspólnie z czeską szkołą i tym razem zaowocowały nowymi pomysłami i tematami do omówienia. Może więc czas na kolejne spotkanie?