Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021/2022 – 1 października 2021 – 31 marca 2022

Główna treść

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021/2022 – 1 października 2021 – 31 marca 2022

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjnoinformacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Straż pożarna alarmuje, że rokrocznie w czasie sezonu grzewczego z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. W okresie jesienno-zimowym ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem wzrasta w domach, w których urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle używane.

W Powiecie Olkuskim w sezonie grzewczym 2020/2021 odnotowano 6 potwierdzonych interwencji związanych z obecnością tlenku węgla ( Olkusz – 3, Bukowno – 1, Bolesław – 1, Klucze – 1 ) – w wyniku tych zdarzeń ucierpiała 1 osoba.

Więcej o skierowanej do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów Kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” czytaj tu!