Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Debiutancka publikacja Karoliny

Główna treść

Debiutancka publikacja Karoliny

„Każda twórczość godna jest podziwu, jeśli tylko pochodzi prosto z serca…” – korespondencja z ZS w Dłużcu na temat sukcesu literackiego Karoliny Pogan, uczennicy Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu.

17 czerwca 2014 roku uczennica klasy I a Gimnazjum w Dłużcu- Karolina Pogan wraz z nauczycielką języka polskiego Urszulą Latacz miały możliwość uczestniczenia w promocji „X Tomiku Twórczości Młodzieży Szkolnej”, który został zatytułowany „Zakamarki”. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w książce tej znalazł się utwór naszej zdolnej uczennicy noszący tytuł „ Ślady uprzątnięto”. Opowiadanie to zajęło I miejsce w Powiatowym Konkursie Literackim organizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Olkuszu i Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich. Konkurs w tym roku przebiegał pod hasłem: „ Ja i mój świat w historycznym kostiumie”.
Karolina szukając inspiracji do napisania opowiadania sięgnęła do wiersza Antoniego Słonimskiego pt. „Elegia miasteczek żydowskich” oraz spędziła długie i przyjemne wieczory z babcią, która wspominała czasy, gdy na ziemi wolbromskiej mieszkało bardzo wielu Żydów. Tak pojawił się pomysł na opowiadanie, w którym młoda dziewczyna- Karolina- poszukując śladów przeszłości uczy tolerancji nie tylko siebie, ale i innych.
Tytuł tomiku, w którym znalazło się opowiadanie Karoliny jest bardzo sugestywny, bo czytając to, co napisali młodzi zdolni ludzie wędrujemy w zakamarki ich dusz i odkrywamy na nowo, że my dorośli jesteśmy im potrzebni po to, aby pamiętali o przeszłości i z podniesionym czołem mogli spoglądać w przyszłość.
Karolinie Pogan gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, na które z pewnością zasługuje zarówno ze względu na swój talent pisarski, jak i niezwykłą wrażliwość… tak rzadko spotykaną u młodzieży gimnazjalnej.

Urszula Latacz