Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Design made in Wolbrom

Główna treść

Design made in Wolbrom

Już po raz trzeci w Finale Konkursu Dobry Wzór znalazła się wolbromska firma ES SYSTEM K.  „To trochę jakby… dostać nominację do Oscara, bo to najbardziej prestiżowy konkurs w Polsce na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi” – czytamy na stronie internetowej firmy.

Przypomnijmy, że ES SYSTEM K powstała w 1995 roku.  Przez prawie 20 lat rozwinęła się pod względem technologicznym, terytorialnym i branżowym. Początkowo zakład wytwarzał oprawy oświetleniowe. Dziś firma z powodzeniem konkuruje na rynku chłodnictwa oferując wysokiej jakości urządzenia chłodnicze o szerokim zastosowaniu dla wszelkich obiektów handlowych takich jak: małe i średnie sklepy, supermarkety,  cukiernie, piekarnie, kawiarnie, stacje benzynowe czy saloniki prasowe.

Dobry Wzór to konkurs organizowany co roku przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Dla niektórych temat może brzmieć dość tajemniczo… Czym jest wzornictwo przemysłowe? Jaka jest idea konkursu Dobry Wzór? I co wspólnego z wzornictwem ma firma z Wolbromia, która produkuje „po prostu” urządzenia chłodnicze. Na te i inne pytania szczegółowo odpowiedziała pani Magdalena Warchoł-Koncewicz, Marketing Manager z ES SYSTEM K:

-W tym roku odbywa się 21-sza edycja konkursu Dobry Wzór. W ciągu kilku ostatnich lat można było obserwować rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem, potencjał wzornictwa przemysłowego docenili zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Możliwość uczestnictwa w nim już po raz trzeci jest więc niebagatelnym wyróżnieniem.

Stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przez trzy miesiące wyszukują i oceniają pod kątem jakości wzorniczej dostępne na rynku rozwiązania. Ze zgłoszonych produktów najlepsze zostają zaproszone do finału, gdzie oceny wzorniczej dokonuje już międzynarodowe jury i wyłania laureatów. Od kilku lat w konkursie mogą brać udział również wytwory producentów zagranicznych. Od tego momentu polscy przedsiębiorcy konkurują z największymi markami globalnymi świata i osiągają bardzo dobre wyniki. Wolbromskiej firmie przyszło się zatem mierzyć już niejednokrotnie z takimi markami, jak Whirlpool, Samsung, czy IKEA, z wielkimi nazwiskami designerów skandynawskich czy włoskich.

W Polsce design wciąż kojarzony jest głównie z wizualną stroną produktu, podczas gdy w rzeczywistości integruje on różne obszary takie jak technologia, ergonomia, marketing, psychologia, socjologia i zarządzanie. To narzędzie, które pozwala wyróżnić się firmie na przepełnionym rynku, pozwala zyskać osobowość przedmiotom codziennego użytku.

Prace ze studiem projektowym rozpoczęliśmy w 2006 roku. Upłynęło trochę czasu zanim udało nam się skorelować artystyczne wizje z inżynierską rzeczywistością. Pierwszy sukces przyszedł w 2009 roku, kiedy to do finału konkursu Dobry Wzór trafił regał Scorpion 03. To pozwoliło nam uwierzyć, że nasze działania mają sens. Aktualnie nasz zespół projektowy ma charakter międzynarodowy, dołączyli do niego znakomici włoscy specjaliści. Nie ignorujemy żadnej znanej nam potrzeby, czy uwagi zgłaszanej przez klienta i personel obsługujący urządzenie. Każdy element lady poddawany jest szczegółowym analizom: kształt szyby, sposób jej otwierania, głębokość ekspozycji, dostęp dla obsługi serwisowej, itp. Tak powstała m.in. nasza lada chłodnicza CATANIA – finalistka tegorocznego konkursu Dobry Wzór.”

Urządzenia chłodnicze produkowane przez firmę ES SYSTEM K znajdują uznanie licznych klientów w kraju jak i zagranicą, szczególnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Węgrzech czy w Rosji. Intensywnie rozwija się również sprzedaż na rynkach krajów Bliskiego Wschodu, a produkty wolbromskiej firmy docierają także do krajów Ameryki Północnej i Południowej. W całej Polsce i poza granicami kraju funkcjonuje sprawnie sieć przedstawicieli, którzy tworzą międzynarodowy zespół ES SYSTEM K.

Tegorocznych laureatów konkursu Dobry Wzór poznamy już 23 października. Życzyąc firmie ES SYSTEM K nieustającego rozwoju oraz szerokiej ekspansji na rynkach światowych, już dziś gratulujemy sukcesu!

Ewa Barczyk