Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Dlaczego się nie badasz?

Główna treść

Dlaczego się nie badasz?

W Małopolsce do mammograficznych badań profilaktycznych zgłasza się 37%, a na cytologię poniżej 21% kobiet objętych programem profilaktycznym. Jest to jeden z gorszych wyników w kraju. Czy kobiety w Małopolsce są mniej świadome zagrożeń?, czy też zbyt zagonione?, a może mają zbyt trudny dostęp do profilaktyki?


Fachowcy zaprzeczają, badania są łatwo dostępne, a Małopolanki nie różnią się od pań w innych rejonach Polski. Co zatem stoi na przeszkodzie w korzystaniu z bezpłatnych badań profilaktycznych?

Znamy dobrze slogany: „rak to nie wyrok – jego wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie”, a jednak co roku około 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno… W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, każdej kobiecie w wieku 50-69 lat przysługuje co 2 lata darmowa mammografia. Lekarze zachęcają  do wykorzystania tej możliwości. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań na raka zwiększy się o połowę. Jedyną szansą na uratowanie życia i jego wydłużenie jest profilaktyka – grzmią onkolodzy. Do racjonalnego podejścia do profilaktyki zachęcają medycy, w akcje propagujące włączają się celebryci i znane osoby. W mediach i na plakatach pełno głosów zachęty…

Mało? Trzeba bardziej obrazowo, drastycznie? Spotkaj się więc z osobą, która już zachorowała, popatrz na jej walkę o to, co na razie jeszcze masz – zdrowie! I przemyśl, czy nie warto poświęcić kilku chwil na badanie profilaktyczne? Być może uratuje Ci życie.

Zachęcamy mieszkanki Wolbromia, aby poprawiły statystyki Małopolski. Badamy się i zostajemy najzdrowszą gminą województwa!

Więcej szczegółów na temat możliwości skorzystania z badań profilaktycznych przez panie na wok.su.krakow.pl

Ewa Barczyk