Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Dni Wolbromia 2013 – imprezy towarzyszące

Główna treść

Dni Wolbromia 2013 – imprezy towarzyszące

Dni Wolbromia to nie tylko koncerty i uciechy pod Domem Kultury. Obchodom towarzyszyło także wiele imprez sportowych, w których główną nagrodą był Puchar Burmistrza Jana Łaksy. W ramach tegorocznego święta miasta odbyły się: zawody wędkarskie, turniej siatkówki, turniej tenisa ziemnego i turnieje piłkarskie z udziałem najmłodszych piłkarzy naszej gminy oraz gości z zaprzyjaźnionych klubów. Po raz pierwszy podczas Dni Wolbromia odbył się niezwykle ciekawy pokaz futbolu amerykańskiego.

Zawody wędkarskie nad Zalewem

Z okazji Dni Wolbromia nad Zalewem Wolbromskim odbyły się zawody w wędkarstwie spławikowym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy. W kilkugodzinnych zmaganiach wzięło udział szesnastu wędkarzy Koła nr 88 Polskiego Związku Wędkarstwa z Wolbromia. W tegorocznej edycji zawodów zwycięstwo odniósł wiceprezes Koła 88 Przemysław Dudek, łowiąc 2970 gram ryb. Jest to jego drugie zwycięstwo w zawodach o puchar burmistrza. Blisko zwycięstwa był Roman Kościelniak, którego ryby ważyły tylko o 20 gram mniej. Na trzecim miejscu uplasował się Dawid Gałęziewski, z wynikiem 2300 gram ryb. Najlepsza trójka wędkarzy została nagrodzona pucharami i dyplomami, które wręczał burmistrz Jan Łaksa.

Pozostałe miejsca zajęli: 4m. Grzegorzewski Rafał (1980g), 5m. Solasa Janusz (1979g), 6m. Gołębiowski Paweł 1795g), 7m. Węgrzyn Wiesław (1765g), 8m. Klimczak Marian (1280g), 9m. Siejka Jerzy (935g), 10m. Zbigniew Leszczyński (545g), 11m. Maciąg Andrzej (465g). Najmniej szczęścia dopisało: Krystianowi Duchowi, Michałowi Szotowi, Dariuszowi Duchowi i Dariuszowi Kiszce, którym nie udało się złowić choćby płotki.

Turniej Piłki Siatkowej
Tradycyjnie z okazji Dni Wolbromia w hali Gimnazjum nr 4 rozegrany został Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza organizowany z inicjatywy Ireneusza Siwieckiego z TKKF Jura. Tym razem w turnieju uczestniczyło sześć drużyn z terenu naszej gminy: Jura, Wierzchowisko i TRI Poland, grające w grupie A oraz Gołaczewy, Drink Team i Domaniewice rywalizujące w grupie B. Zwycięzcy poszczególnych grup spotkali się w finale natomiast drużyny z drugich miejsc walczyły o trzecie miejsce. Kilkugodzinna rywalizacja pod siatką zakończyła się zwycięstwem Jury, która w finale pokonała Domaniewice 2:1. Na trzecim miejscu znalazły się Gołaczewy, po zwycięstwie 2:0 nad zespołem TRI Poland. Puchar dla najlepszej drużyny oraz pamiątkowe dyplomy wręczył burmistrz Wolbromia Jan Łaksa.

Wyniki:
GrupaA – Jura-Wierzchowisko 2:0, Jura-TRI Poland 2:0, Wierzchowisko-TRI Poland 1:2. Grupa B – Gołaczewy-Drink Team 2:0), Gołaczewy-Domaniewice 0:2, Drink Team-Domaniewice 1:2. Mecz o 3-4 miejsce – TRI Poland-Gołaczewy 0:2. Finał – Jura-Domaniewice 2:1.

Żaczki na Orliku i stadionie
W rywalizacji o puchary burmistrza uczestniczyli także najmłodsi sportowcy. W sobotę 29.06.2013 na Orliku rozegrany został turniej piłkarski żaczków. Udział w nim wzięły wzięły 4 drużyny z trzech klubów sportowych – dwie drużyny reprezentujące Wolbromską Akademię Piłkarską „Młodzi przebojem” oraz zespoły Przeboju Wolbrom i LKS „Spójni” Osiek.

Pierwsze miejsce i Puchar Burmistrza zdobyła drużyna Przeboju Wolbrom – 7 pkt. Drugie miejsce wywalczyła drużyna WAP 1 – 6 pkt, trzecie LKS Spójnia Osiek – 4 pkt, a czwarte drugi zespół WAP – 0 pkt. Puchary i okolicznościowe dyplomy wręczał burmistrz Wolbromia Jan Łaksa. Nie zabrakło też statuetek dla najlepszych zawodników poszczególnych drużyn. Wręczali je przedstawiciele organizatorów Wolbromskiej Akademii Piłkarskiej „Młodzi przebojem” Krzysztof Guzek i Damian Glanowski. Najlepszymi zawodnikami zostali wybrani: Wojtek Sułkowski WAP 1, Mateusz Mucha WAP 2, Jakub Jażmik Przebój Wolbrom i Kacper Izdebski ze Spójni Osiek.

Z kolei w niedzielę na stadionie drużyny żaczków brały udział w turnieju pod patronatem TRI Poland „Aktywne TRI Cup”. W imprezie, której przyświecało hasło „Telewizor nudna sprawa pograć w piłkę to zabawa”, wystąpiły cztery drużyny żaczków z rocznika 2002 z klubów: Wolbromska Akademia Piłkarska „Młodzi przebojem”, Przebój Wolbrom, Górnik Libiąż oraz KS Pilica oraz ich starsi koledzy z roczników 2005/06 z WAP Wolbrom i Górnika Libiąż. Łącznie wzięło udział blisko 60. młodych piłkarzy, którym dopingowali siedzący na trybunach rodzice i dziadkowie. Zwycięską drużyną okazał się zespół gości z Libiąża, który w końcowej klasyfikacji pokonał drużynę WAP Wolbrom, Przebój Wolbrom oraz Pilicę. Sportowa rywalizacja turnieju oraz towarzyszące konkursy nagrodzone zostały licznymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów w tym głównego sponsora – TRI Poland. Były puchary, medale, dyplomy, nagrody rzeczowe i tabliczki czekolady dla każdego zawodnika. Nagrody wręczał między innymi: burmistrz Wolbromia, prezes KS Przebój, przedstawiciele TRI Poland. W ramach turnieju młodzi piłkarze mieli możliwość zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy na specjalnie przygotowanym przez firmę KARMED fantomie.

Turniej Tenisa
W rozegranym na korcie przy basenie Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Jana Łaksy wystartowało 12 zawodników. W rozegranym „na raty” z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne turnieju zwycięstwo i Puchar zdobył Mateusz Gamrat, który w finale pokonał Adama Kiełtykę. Na trzecim miejscu uplasował się Dominik Król. Uroczyste wręczenie Pucharu dla zwycięzcy oraz dyplomów i nagród rzeczowych dla najlepszych tenisistów odbyło się na estradzie w przerwie odbywających się występów artystycznych. Nagrody wręczył burmistrz Jan Łaksa.

Pokaz futbolu amerykańskiego
W sobotnie popołudnie, licznie zgromadzona pod Domem Kultury publiczność mogła zapoznać się bliżej z tajnikami futbolu amerykańskiego podczas specjalnego pokazu. Uprawiany przez siebie wyjątkowy sport pokazywali wolbromianom zawodnicy z drużyny futbolu amerykańskiego Silver Olkusz, którzy pojawili się na estradzie w pełnym ekwipunku futbolisty. Później, na pobliskim trawniku, wyjaśniali najbardziej zainteresowanym na czym polegają podstawowe zdarzenia boiskowe, prezentując m.in. akcję rzutową, akcję podaniową, kolizje liniowych, powalenie zawodnika z piłką. Niektórzy mogli też na własnej skórze przekonać się jak to jest założyć ochraniacze i spróbować porzucać owalną piłką. Zainteresowanie futbolistami było bardzo duże. Młodzi chłopcy i mężczyźni interesowali się głównie warunkami jakie należy spełnić, by być zawodnikiem oraz jak bardzo bolesne są upadki w czasie starć zawodników w walce o piłkę. Dziewczęta i panie fascynowały się z kolei wyglądem potężnie „umięśnionych” zawodników. Uzbrojeni w niezbędne ochraniacze, potęgujące ich gabaryty budziły niemały podziw, nic więc dziwnego, że chętnych do wspólnych zdjęć nie brakowało. Z zawodnikami Silvers Olkusz zrobiły sobie zdjęcie nawet wokalistki zespołu MIRAMI.

Jak przekonują nas olkuscy zawodnicy Marcin Sowula i Michał Polak, futbol amerykański jest praktycznie dla każdego. – Jeśli szukasz sportu dla siebie, chciałbyś grać w futbol amerykański i być jednym z Silversów przyjdź do nas! To nie ważne czy ważysz 60, 100 czy140 kg, i masz 17 czy 35 lat – to nie istotne! W futbolu amerykańskim każdy odnajdzie swoje miejsce na boisku. Nieważne też czy ktoś wcześniej uprawiał jakiś sport, nauczymy wszystkiego od podstaw – wyjaśniają zawodnicy. Zdjęcia z pokazu futbolu amerykańskiego znajdują się w sobotniej galerii zdjęć.

                                                                           ***
Drużyna Silver Olkusz powstała z inicjatywy kilku fanów w połowie 2011 roku, natomiast w listopadzie 2011 roku zarejestrowany został klub sportowy działający na zasadach stowarzyszenia. Obecnie w składzie olkuskiej drużyny jest 45 czynnych zawodników z pełnym wyposażeniem futbolowym, w tym trzech z wolbromian. W 2012 roku klub zadebiutował w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA II, gr. południowa). Jeśli jesteś zainteresowany tym sportem i chcesz wstąpić w szeregi Silvers Olkusz przyjdź na boisko w Olkuszu Pomorzanach już w najbliższą niedzielę 7. lipca, gdzie o godz. 10.00 odbędzie się rekrutacja zawodników. Więcej o olkuskiej drużynie na http://www.silversolkusz.com.pl/ i pod nr tel.607 604 044.

Wiesław Biernacki