Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Dziady na szkolnej scenie – korespondencja z Dłużca

Główna treść

Dziady na szkolnej scenie – korespondencja z Dłużca

30 listopada w Zespole Szkół w Dłużcu odbyło się inne niż zwykle spotkanie z rodzicami. Zostali oni zaproszeni na przedstawienie teatralne zorganizowane przez uczniów klasy III a gimnazjum pod kierunkiem Urszuli Latacz.

Idea wystawienia II części „Dziadów” narodziła się już dawno, ale dopiero w tym roku szkolnym była możliwa do realizacji. Tym bardziej, że to lektura obowiązkowa i znajomość jej treści jest wskazana. Dlatego też gdy ze strony polonisty padła propozycja zorganizowania przedstawienia, wszyscy uczniowie klasy III a przyjęli ją z aprobatą. Próby trwały trzy tygodnie, w trakcie których uczniowie nauczyli się tekstu lektury na pamięć. Było to również nietypowe przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego.

Reżyserską wizję mickiewiczowskiego dramatu pomogli spełnić rodzice uczniów klasy III a, którzy specjalnie na ten cel uszyli stroje. Realizację pomysłu wsparł również dyrektor naszej szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz, który pomógł w zdobyciu rekwizytów i w przygotowaniu dekoracji.

Ten listopadowy wieczór zapamiętają nie tylko młodzi aktorzy, ale i licznie zgromadzeni na sali uczniowie i ich rodzice. Całość przedsięwzięcia została nagrodzona owacjami na stojąco. Nieskromnie powiedzieć możemy, że podobało się wszystkim.

W przedstawieniu wystąpili:
Guślarz: Mikołaj Smok
Starzec: Jakub Kwieciński
Aniołki: Krystian Haberka, Natalia Latacz
Kruk: Sebastian Knap
Sowa: Karolina Pogan
Widmo Złego Pana: Tomasz Struzik
Dziewczyna: Wiktoria Kieca, Weronika Gomułka
Chór Ptaków Nocnych: Wiktoria Zielnik, Oliwia Ziółkowska, Kinga Gamrat
Chór: Lena Pasich, Natalia Krzysztofowicz, Paulina Laskowska, Klaudia Cygroń, Wiktoria Imiołek, Mateusz Ciepał, Wojciech Kiwior, Krystian Opiłka, Kacper Rams, Kacper Wojtylas, Artur Stojek, Mateusz Straszak, Weronika Nawrot, Klaudia Knap, Konrad Wroński, Arkadiusz Konieczny, Jakub Skorupka.

Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które pomogły nam w przygotowaniu przedstawienia a są to:
Rodzice uczniów klasy III a
Ksiądz Jacek Kawala i pani Agnieszka Gołembiowska- Karoń (wypożyczenie pochodni)
Pani Marta Mikuła (wypożyczenie maszyny do produkcji dymu)
Paweł Świerczek, Anna Siejka, Filip Nowak, Karol Kozieł (pomoc w zdobyciu rekwizytów)
Zarząd OREW w Wolbromiu (wypożyczenie krzeseł)

Cieszymy się bardzo, że nasze przedstawienie spotkało się z tak pozytywnym odbiorem. I mam nadzieję, że już w styczniu będziemy mogli je pokazać po raz kolejny, tym razem w nowo wyremontowanej remizie w Strzegowie.

Urszula Latacz