Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Dziś ruszają Matury 2020. Połamania piór!

Główna treść

Dziś ruszają Matury 2020. Połamania piór!

Rozpoczęte dziś matury odbywają w ścisłym reżimie sanitarnym związanym z pandemią. Przed wejściem do szkół i w salach egzaminacyjnych są dostępne środki do dezynfekcji rąk. Choć w trakcie pisania egzaminu maseczka nie jest konieczna, trzeba ją jednak założyć przed wejściem do sali i wychodząc z niej. Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja.

Niestety, w związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone zostały stacjonarne zajęcia w szkołach (od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia zdalnego). Przesunięto ponadto terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matury.

W tym roku, maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru – maksymalnie do sześciu.
Abiturienci nie muszą za to w tym roku przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Takich egzaminów przeprowadzonych w Polsce będzie tylko 327.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca.

Z okazji rozpoczętych egzaminów wszystkim maturzystom zdającym egzamin dojrzałości w wolbromskim Zespole Szkół, burmistrz Wolbromia Adam Zielnik życzy wymarzonych tematów, połamania piór, oraz jak najlepszych wyników, które otworzą drogę do rozwinięcia skrzydeł w dalszym kształceniu, oraz realizacji zawodowych marzeń i pomyślnej przyszłości!

Z całego serca gratuluję ukończenia szkoły, z całego serca życzę połamania piór na maturach, z całego serca życzę, abyście dostali się na wymarzone studia, abyście wybrali taką drogę zawodową, o której zawsze marzyliście – życzy abiturientom wolbromskiego Zespołu Szkół, burmistrz Adam Zielnik, który sam przed 27 laty zdawał właśnie w tej szkole egzamin dojrzałości.