Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: „EKOLOGIA NIE GRYZIE” – GRANT PRZYZNANY, WIĘC DZIAŁAMY!

Główna treść

„EKOLOGIA NIE GRYZIE” – GRANT PRZYZNANY, WIĘC DZIAŁAMY!

Projekt o nazwie „Ekologia nie gryzie” jest realizowany na terenie naszego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w ramach programu grantowego SumiRiko Poland „Razem zmieniamy świat”. Jego pomysłodawczyniami i realizatorkami są uczennice klasy 3a Gimnazjum, a dokładnie Natalia Sajdak, Klaudia Szczepara, Magdalena Pypno i Nikola Habryn, działające pod opieką koordynatora, pani Anny Stasiek.

Program grantowy porusza problematykę 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, dotyczących ekologicznego spojrzenia na środowisko. Nasze uczennice tak zaprezentowały swój pomysł:
Celem naszego projektu jest pokazanie, że „Ekologia nie gryzie”. W książce, którą zamierzamy wydać na papierze ekologicznym, poruszymy tematy bliskie każdemu z nas – mniejsze spożycie mięsa, ograniczenie produkcji śmieci czy dbanie o czystość swojego otoczenia w życiu codziennym, bazując na wzorcach zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Kolejne rozdziały poświecimy wegetariańskiemu odżywianiu, ekologicznym akcjom społecznym, oszczędzaniu wody i ogólnie pojętej odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji.

Temat ten jest dla nas bardzo ważny, ponieważ przy niewielkim nakładzie pracy każdy z nas jest w stanie, choćby w małej części, zadbać o przyszłość planety. Jeśli zaprezentujemy istotne wiadomości w przystępnej formie, wierzymy, że nasi rówieśnicy zmienią swoje podejście i zaczną już dziś dostrzegać rzeczy istotne, zamienią obojętność w czyny, bo od małych rzeczy zaczyna się coś wielkiego i wspólnego. 
Rezultatem projektu będzie więc książka, zawierająca rady jak pomóc planecie, zachęcając przede wszystkim młodzież do odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji. Prezentacja naszego dzieła odbędzie się podczas wernisażu w kwietniu.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dziewczyn udało nam się pozyskać grant w wysokości 2000 zł. Zgodnie z zapowiedzią praca idzie pełną parą i już wkrótce będziemy mogli podziwiać jej efekty. Uczennice nie szczędzą czasu, aby rezultat był wręcz idealny. Niedługo swoje zadanie zacznie spełniać drukarnia, a o wernisażu poinformujemy już trzymając książkę w rękach. Z pewnością będziemy chcieli się spotkać w pierwszej połowie kwietnia. Wtedy samodzielnie ocenicie pracę wolontariuszek.

Koordynator projektu: Anna Stasiek