Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Erasmus + w Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu, czyli szkolenia na Malcie i w Finlandii

Główna treść

Erasmus + w Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu, czyli szkolenia na Malcie i w Finlandii

Wprawdzie wakacje już za nami, ale my wciąż wspominamy wakacyjne szkolenia naszych nauczycieli w ramach projektu Erasmus + „Innowacyjne metody kluczem motywacji ucznia i nauczyciela”. Tym razem wspomnienia dotyczą nauczycieli dotychczasowego Gimnazjum nr 4 a obecnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, któremu Agencja Narodowa w Warszawie przyznała na realizację programu w latach 2016-2018 aż 24235 euro. Projekt w ocenie ekspertów Agencji uzyskał 88 punktów na 100 możliwych.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego 2016/2017 kurs rozpoczęły dwie nauczycielki Gimnazjum – p. Urszula Marcinkowska i p. Joanna Szczęśniak. Kurs miał miejsce na Malcie i odbywał się w terminie 19.06.2017-30.06.2017. Organizatorem kursu była szkoła Link School of English w miejscowości Swieqi. Dwutygodniowy kurs zatytułowany English Language Development miał na celu podniesienie kwalifikacji językowych nauczycielek, które na co dzień nie mają styczności z językiem angielskim, nauczają bowiem innych, niż język angielski, przedmiotów. Nauczycielki wróciły z kursu nie tylko pewniejsze w posługiwaniu się językiem angielskim, lecz również z bagażem doświadczeń kulturowych. Dzięki bogatemu programowi kursu oraz własnej determinacji, zwiedziły wyspę wdłuż i wszerz – zobaczyły historyczną Valettę, stolicę Malty, oraz Mdinę – dawną stolicę wyspy, popłynęły na wyspy Gozo i Comino, wpłynęły do tajemniczej jaskini Blue Grotto i eksplorowały urocze wybrzeże Zatoki Świętego Jerzego. Kurs był intensywny, ale właśnie dzięki temu nauczycielki nabrały większej swobody w posługiwaniu się językiem angielskim. W terminie 31.07.2017 – 04.08.2017 miało miejsce kolejne szkolenie na Malcie. Było to szkolenie tygodniowe, w którym uczestniczyła tym razem nauczycielka języka angielskiego, p. Beata Wesołowska. Nauczycielka wybrała kurs EMPOWERMENT IN ICT SKILLS, czyli o tym, jak wykorzystywać nowoczesne technologie i narzędzia informatyczne w nauczaniu języka angielskiego. Zajęcia prowadzone w szkole ETI Malta były prowadzone w profesjonalny i przydatny sposób. P.  Wesołowska poznała zastosowanie nowych programów oraz narzędzi IT w nauczaniu języka obcego i z powodzeniem wykorzystuje je na swoich zajęciach, m.in. korzysta z dysku Google, tworzy blog tematyczny oraz komunikuje się z uczniami poprzez chat boxy i grupy dyskusyjne.  Pani Wesołowska w sierpniu odbyła też drugi kurs zagraniczny – job shadowing – obserwację zajęć języka angielskiego w jednej z fińskich szkół – Vatialan Koulu -w miejscowości Kangasala (11.08-18.08.2017). Nauczycielka wróciła z kursu pełna nowych pomysłów na ciekawe i innowacyjne lekcje, bogatsza o wiedzę z zakresu nauczania języków obcych oraz stosowania nowoczesnych narzędzi ICT w pracy z uczniami. Za wzorzec w swojej pracy stawia sobie teraz innowacyjne metody nauczania, które miała okazję obserwować w Finlandii. Wszystkie cztery szkolenia były zorganizowane na wysokim poziomie oraz wzbogaciły warsztat nauczycielek zarówno pod względem kompetencji językowych, jak i stosowania narzędzi ICT w nauczaniu. Program Erasmus+ po raz kolejny okazuje się być nieocenionym źródłem inspiracji, a dzięki środkom finansowym uzyskanym z funduszy europejskich akcji KA 1 Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej, możliwa była realizacja planowanych zamierzeń projektowych.
GALERIA ZDJĘĆ: