Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Folklor zagościł w Wolbromiu

Główna treść

Folklor zagościł w Wolbromiu

Do końca nie było wiadomo czy się uda – zagrożeniem była kapryśna aura… Czwartek, 9 lipca 2015 r. zapisze się w pamięci wolbromian jako święto międzynarodowego folkloru. Zaczęło się od wesołej i barwnej ulicznej parady, a potem widzowie zgromadzeni w DK na 3 godziny obserwowali zauroczeni popisy artystów z czterech krajów. Wolbrom był bowiem gospodarzem części tegorocznych Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Przed lokalną publicznością wystąpiły cztery zespoły uczestniczące w imprezie, organizowanej pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Zanim jednak goście z Cypru, Pakistanu, Tajwanu wraz z gospodarzami – Zespołem Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” zagościli na scenie Domu Kultury, z wolbromskiego rynku wyruszył barwny korowód tancerzy, prezentujących narodowe stroje i muzykę, budząc podziw przechodniów ferią barw narodowych strojów i oryginalnością młodzieńczej urody. 

Ideą festiwalu, którego głównymi inicjatorami są członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, jest promocja dziedzictwa kulturowego Małopolski, przy jednoczesnym ukazaniu piękna różnorodności kultur etnicznych z całego świata. – Chcemy pokazać naszą różnorodność, stroje, zwyczaje… Doświadczyć odmienności kultur innych krajów, co jest kluczowe dla rozwoju tożsamości i identyfikacji etnicznej, a także do poznania wartości własnego regionu. Poprzez organizację festiwalu pragniemy także podjąć działania aktywizujące ruch Zespołów Pieśni i Tańca w Małopolsce, które dzięki udziałowi w tego typu imprezie będą miały większą motywację do rozwoju swojej działalności – zapraszali do udziału w imprezie organizatorzy.

W organizacji pokazów festiwalowych w Wolbromiu oprócz ZPiT Wolbromiacy i wolbromskiego Domu Kultury wzięłli udział także KGW z Gminy Wolbrom, WTZ Lgota Wolbromska oraz lokalni artysści – autorzy wystawy rękodzieła artystycznego i ludowego, zaprezentowanej w DK.

Kto nie był, niech żałuje – żadne zdjęcie nie oddaje pełni atmosfery, której nie udało się zepsuć nawet deszczowi!

Powiązane galerie