Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Fundacja Rosa Vita zaprasza na pierwsze z tegorocznego cyklu spotkanie z onkologiem. Nie bój…raka! Rzecz o raku jelita grubego

Główna treść

Fundacja Rosa Vita zaprasza na pierwsze z tegorocznego cyklu spotkanie z onkologiem. Nie bój…raka! Rzecz o raku jelita grubego

Są tematy, których unikamy. Są schorzenia, o których niechętnie rozmawiamy. Ale, czy „nierozmawianie” nas uleczy? Jemy, pijemy i… wypróżniamy się. Zarówno pierwsze procesy, jak i ostanie, są niezwykle ważne dla naszego organizmu. Ból w okolicach odbytu, ból podczas oddawania stolca, krwawienie, świąd niepokoją wiele osób. Niestety rzadko informują one o tym lekarza. Reklamy leków aż proszą, by „załatwić” samemu niepokojące objawy. No właśnie – objawy. A co z przyczyną?

Czy bez właściwej diagnozy lekarskiej rzeczywiście zadbamy o siebie. A może zatuszowany problem wróci jako groźne schorzenie?

Zapraszamy na spotkanie z dr Katarzyną Jaśko 22.04.2017 do Wolbromia, sala I piętro budynku PSOUU (OREW) na ul Skalska 22.

Jakie objawy powinny nas niepokoić. Kiedy koniecznie powinniśmy się zwrócić do lekarza specjalisty. Jak wygląda najgorszy scenariusz, czyli nowotwór jelita grubego w skrócie. Objawy, leczenie, kogo dotyczy i jak się go leczy w Polsce. Nowotwory jelita grubego są trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Zachorowalność i umieralność na tę właśnie chorobę cechuje duża dynamika wzrostowa. Prawdopodobnie najwyższa spośród wszystkich schorzeń nowotworowych…
Nasz sposób żywienia, siedzący tryb życia, genetyka, zwiększona masa ciała i oczywiście wiek (przekroczony 50 rok życia) powodują, że ryzyko zachorowania jest większe.
Fundacja Rosa Vita już od kilku lat organizuje, realizując zadanie publiczne w zakresie profilaktyki onkologicznej Gminy Wolbrom, spotkania z lekarzami i badania. Także tym razem można skorzystać z badania z użyciem rektoskopu. Osoby, które chcą skorzystać z takiej możliwości prosimy o uprzednie zapisanie się drogą mailową (rosavita.ekg@gmail.com) lub telefoniczną (730 00 85 45).
Czasem słyszę jak niektórzy chwalą się swoją odwagą: zdobyłem szczyt, jechałem 200/h, przebiegłem maraton. Ale… gdy zapraszam na spotkanie z onkologiem, lub badanie cała odwaga uchodzi z bohatera, jak powietrze z dziurawego balonika. 🙂
Moim zdaniem, grzeszną odwagą jest zaniechanie badania, gdy są wskazania genetyczne (bo ktoś z bliskiej rodziny chorował), lub są niepokojące objawy, niż przejście przez badanie, które może na pierwszy rzut oko wydawać się nieprzyjemne. Kilkanaście minut badania uwolni od niepokojących pytań i być może uratuje nam życie.
Zapraszam jeszcze raz 22. kwietnia 2017r. Wolbrom, ul. Skalska 22 I piętro, w budynku PSOUU, gdzie dzięki uprzejmości pani dyrektor Ewy Rosiek, Fundacja Rosa Vita ma możliwość we wspaniałych warunkach zrealizować ten ważny projekt.

Elżbieta Katarzyna Wojciechowska
prezes Fundacji Rosa Vita