Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Gmina dopłaci do sterylizacji

Główna treść

Gmina dopłaci do sterylizacji

Informujemy zainteresowane osoby, że Gmina Wolbrom podpisała z dwiema lokalnymi lecznicami zwierząt umowy, na podstawie których weterynarze dokonują sterylizacji suczek i kocic z dopłatą z budżetu Gminy. Zabiegi sterylizacji wykonywane są u zwierząt wcześniej zaszczepionych przeciwko wściekliźnie i zaczipowanych (co również można zrobić na koszt Gminy).

W myśl umowy Gmina Wolbrom pokryje część kosztu zabiegu sterylizacji – w przypadku psa jest to dopłata w wysokości 150 zł, a dla kotek – 80 zł. Pozostałe koszty zabiegu pokrywa właściciel zwierzęcia. Do zabiegu sterylizacji zostaną dopuszczone suki zaszczepione przeciwko wściekliźnie (konieczne jest okazanie zaświadczenia) oraz zaczipowane. Przypominamy, że od czerwca ubiegłego roku Gmina Wolbrom finansuje czipowanie (znakowanie elektronicznym mikroprocesorem  i rejestrację w bazie danych) zwierząt z naszego terenu w dwóch lokalnych lecznicach dla zwierząt: Prywatnej Lecznicy Zwierząt lek. wet. Jerzego Zielińskiego przy ul. Olkuskiej oraz Przychodni Weterynaryjnej Tomasza Piechulskiego przy ul. Piłsudskiego.

Gmina Wolbrom podobnie jak w ubiegłym  roku przeznaczyła w tegorocznym budżecie środki na zaczipowanie oraz zarejestrowanie w bazie danych 500 psów (decyduje kolejność zgłoszeń). Dzięki czipowi łatwiej będzie zidentyfikować i dostarczyć do domu psa który się zgubił.

Procedura jest bardzo prosta: wystarczy przyjść z psem do lokalnej lecznicy i naszego pupila fachowo zaczipuje lekarz weterynarii. Zrobi to w bardzo prosty sposób – podobny do wykonania zwykłego zastrzyku. Ważne jest to, że wszystkie oznakowane psy zostaną wprowadzone do bazy danych, dzięki czemu łatwiej można odnaleźć właściciela znalezionego psa. Właściciel zgłaszający się do weterynarza po czip w ramach gminnego programu nic nie płaci. Czipowanie psa na własną rękę bez rejestracji niewiele zmienia w trakcie poszukiwań zagubionego zwierzaka, dlatego warto skorzystać z pełnej usługi opłacanej przez Gminę. Czipowanie indywidualne (poza programem) to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Więcej informacji na temat sterylizacji zwierząt można znaleźć np. TUTAJ