Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Gmina Wolbrom dołącza do błękitnej rewolucji!

Główna treść

Gmina Wolbrom dołącza do błękitnej rewolucji!

Władze Wolbromia nie ustają w działaniach do zmniejszenia zjawiska smogu w naszej gminie. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców, Miasto i Gmina Wolbrom przystąpiła do kolejnego przedsięwzięcia pn. Eksperyment Sądecki 2. Wzorem gmin z okolic Nowego Sącza chce postawić na „błękitny węgiel” i zachęcić mieszkańców do ogrzewania domów nowym paliwem.

O tym, czym jest Błękitny Węgiel, jakie są jego zalety czy wady – mieszkańcy naszej gminy mogli się dowiedzieć 14 grudnia, podczas specjalnie przygotowanego pokazu. Na wolbromskim Rynku, specjaliści z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza na czele z dr inż. Sławomirem Stelmachem, zorganizowali pokaz palenia nowym węglem oraz zademonstrowali pracę drona ze specjalną stacją analizującą stan powietrza. Podczas pokazu palenia, ustawiono dwa piece. W jednym spalano tradycyjny węgiel kamienny, w drugim błękitne paliwo. Niektórzy, z niedowierzaniem zauważyli różnicę. – Gołym okiem widać, z jak komina pieca, gdzie spalany był błękitny węgiel, wydobywał się dym praktycznie niewidoczny dla oczu, a z drugiego unosił się gęsty dym – mówił zaskoczony różnicą mieszkaniec Wolbromia. Jak spala się błękitny węgiel mogła przekonać się grupa mieszkańców, która została obdarowana po jednym worku „na próbę”.
Po pokazie na Rynku, zainteresowani tematem mieszkańcy naszej gminy, zostali zaproszeni do sali remizy, gdzie mogli pogłębić wiedzę o właściwościach nowego paliwa. Odpowiedzi na zadawane pytania udzielali naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Błękitny Węgiel jest dziełem polskich inżynierów. Paląc nim emitujemy do atmosfery 20 razy mniej pyłów i 10 razy mniej substancji rakotwórczych.

  • Warto pamiętać, że Błękitny Węgiel jest też dużo bardziej wydajny, spala się wolniej, więc zużywa się go mniej podczas sezonu grzewczego niż zwykłego węgla. Wśród wielu zalet Błękitnego Węgla, jak np. dłuższy czas palenia czy wysoka kaloryczność, najważniejsze są te, które dotyczą niższej emisji szkodliwych substancji do powietrza. 20 kilogramów pyłu mniej, to efekt zużycia 1 tony paliwa bezdymnego. To znacząca różnica, która może sprawić, że będziemy żyć lepiej i… zdrowiej! – tłumaczy Burmistrz Wolbromia Adam Zielnik.
  • Błękitny Węgiel powstaje z tradycyjnego węgla kamiennego w wyniku specjalnej, chemicznej przeróbki. Usuwa się w niej część składników odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Takie paliwo jest jednak droższe – wyjaśniał dr inż. Sławomir Stelmach z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
    Jak powiedział burmistrz Zielnik, w naszej gminie wymieniono już przeszło 480 pieców, kolejne 38 w 2020 roku. Mieszkańcy mogli korzystać z dopłat do wymiany źródeł ogrzewania. Podobnie może być z dopłatą do Błękitnego Węgla.
  • Skoro co roku kupujemy około 200 ton węgla dla podopiecznych ośrodka pomocy społecznej, równie dobrze moglibyśmy kupić błękitny węgiel. Oczywiście korzystanie z niego byłoby pod kontrolą, ponieważ wydamy na niego publiczne pieniądze – mówi burmistrz Adam Zielnik.
    Burmistrz poinformował ponadto, że styczniu w Chrząstowicach, naukowcy z Zabrza przeprowadzą eksperyment z użyciem nowego paliwa. Do mieszkańców trafi wtedy około 10 ton błękitnego węgla, którym będą ogrzewać domy. W tym czasie naukowcy, przy pomocy drona ze specjalną stacją analizującą stan powietrza zbadają to, co unosi się z kominów.