Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Gmina Wolbrom dziękowała za plony

Główna treść

Gmina Wolbrom dziękowała za plony

Jednocząc całą społeczność naszej wiejsko-miejskiej gminy tegoroczne gminne dożynki obchodziliśmy w Wolbromiu. Po uroczystej mszy św. dziękczynnej w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i poświęceniu przepięknych wieńców przygotowanych przez gospodynie z 20 wsi z naszej gminy, dożynkowy korowód powędrował pod DK, gdzie kontynuowano uroczystości. Wolbromianie pobili też rekord Polski w wypieku największego obwarzanka.

Zgromadzeni licznie pod wolbromską świątynią goście z niekłamanym podziwem oglądali prawdziwe dzieła sztuki – wieńce przygotowane przez większość lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Każdy wieniec był inny, wszystkie przepiękne, niezwykle pracochłonne i niosące wspólną ideę – podziękowanie Stwórcy za urodzaj i tegoroczne plony.

Szacunek dla pracy rolniczych rąk i produkowanego dzięki polskiej wsi chleba podkreślał ks. Tadeusz Maj, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który przewodniczył koncelebrze. Przywołując znaczenie powszedniego chleba w życiu człowieka, kapłan przypomniał o jego symbolicznym znaczeniu i podobieństwach do Eucharystii – a nawiązując do sławnego cytatu św. Alberta Chmielowskiego zakończył apelem, abyśmy wszyscy „Byli dobrzy jak chleb”.

Po zakończonej liturgii przybyli goście w uroczystym korowodzie, prowadzonym przez orkiestrę strażacką pod dyrekcją kapelmistrza Wiesława Sikory, udali się pod Dom Kultury, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Zgodnie z tradycją gospodarze dożynek:  Alicja Pasich – gospodyni z Dłużca i Józef Łysek – gospodarz z Jeżówki przekazali wypieczony z tegorocznych zbóż chleb burmistrzowi Janowi Łaksie, który dziękując za ten symbol dostatku i jedności obiecał „dzielić go sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców”. Podziękowania i ciepłe słowa ze sceny kierowali do rolników przybyli goście: posłowie na Sejm RP Lidia Gądek i Andrzej Duda, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Włodzimierz Żurek.

Publiczność gromko oklaskiwała występ KGW Malwa, zaproszonego na dożynki z powiatu biłgorajskiego, ze wsi Szozdy (gmina Tereszpol), które rozśpiewało i roztańczyło zgromadzonych, porywając wszystkich do wspólnej zabawy. Następnie na scenie wystąpiły lokalne grupy śpiewacze, Kapela Pomorzany, a koncert zakończyła kapela góralska. Później, prawie do północy, zgromadzeni bawili się w rytm przebojów granych przez zespół TOP Music.

Atrakcją tegorocznych dożynek była prezentacja i degustacja upieczonego w piekarni Jacka Haberki (ubiegłorocznego zwycięzcy na najlepszy profesjonalnie wypiekany chleb) rekordzisty – co – jak nas poinformowała pani Lidia Musiał – potwierdził Dionizy Zajer z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych z Rabki Zdrój – największego w Polsce obwarzanka. Rekordowy obwarzanek ważył 32,5 kg, jego obwód wyniósł 430 cm, a grubość (szerokość ) 31 cm; rekordzista został profesjonalnie pokrojony i rozdany do spróbowania publiczności przez posłankę Lidię Gądek, burmistrza Jana Łaksę, wójta sąsiadującej  z Wolbromiem gminy Trzyciąż i Dyrektora Biura Poselskiego Bogusława Sonika Gabriela Szustera.

Odbył się też II Konkurs na najlepszy chleb wypiekany  w dwóch kategoriach: zawodowo i amatorsko. Choć zawodowcy niestety niezbyt dopisali, bo do konkursu stawiła się tylko jedna – niebojąca się konkurencji „Piekarnia u Jacka”, która walkowerem zgarnęła puchar za najlepszy chleb wypiekany zawodowo, to już w konkurencji wypieków domowych jury w składzie: Przewodniczący RM Włodzimierz Żurek, Dyrektor Biura Poselskiego Bogusława Sonika Gabriel Szuster, przedstawicielka LGD Nad Białą Przemszą Barbara Mossór i przedstawiciel Cechu Rzemiosł Różnych Wacław Gil,  miało ciężki orzech do zgryzienia, bo trzeba było wybrać najlepszy chleb spośród 13 wypieków. W konkurencji, do której stanęło 12 KGW (z Brzozówki, Chrząstowic, Gołaczew, Jeżówki, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Miechówki, Poręby Dzierżnej, Sulisławic, Wierzchowiska i Zasępca) oraz jedyny wypiek przygotowanemu przez zawodniczkę indywidualną – panią Irenę Konieczną zwyciężył chleb przygotowany przez KGW w Miechówce, przed wypiekami z Chrząstowic i ocenionymi na równi chlebami z Poręby Dzierżnaj i Gołaczew. Uczestniczący w późniejszej degustacji konkursowych wypieków chwalili je wszystkie i gratulowali talentu piekarskiego.


Dożynkom towarzyszyły wystawy i prezentacje – swoje trofea pokazali myśliwi z Koła Łowieckiego Sokół z Wolbromia, rękodzieło artystyczne prezentowali niepełnosprawni twórcy z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej, których działalność można było też wesprzeć, kupując specjalne cegiełki (WTZ można wspierać nadal!), LGD Nad Białą Przemszą częstowało lokalnymi przysmakami, które przygotowały nasze mistrzynie kuchni z Kół Gospodyń Wiejskich, były kramy z rękodziełem ludowym, piękne suche bukiety, wystawa sprzętu rolniczego, karuzele i inne atrakcje niezastąpione na wszelkich festynach.

Ewa Barczyk


Gminne Dożynki w Wolbromiu odbyły sie dzięki niezawodnym sponsorom, na których zawsze możemy liczyć. Za pomoc w pielęgnowaniu starych tradycji i przekazywaniu lokalnej kultury kolejnym pokoleniom serdecznie dziękujemy darczyńcom, którymi byli w tym roku:


Generalny sponsor: Linter  S.A. Wolbrom
Sponsor – prezentacji produkt lokalny: Posłanka na Sejm RP Lidia Gądek

Sponsorzy:„SKOK” Jaworzno
Bank Spółdzielczy w Wolbromiu
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
„Play” Wolbrom
PPHU „Splotoszczel” – Maruszczyk Andrzej
Zakład Przetwórstwa Mięsa E. Barczyk  
F.H. „Agroplon” Z. MicułaGospoda „Pod Lasem” Edyta Kiwior
Delikatesy „U Jacka” Jacek Haberka
Sklep Nasienno – Ogrodniczy „Agromet”, Wolbrom
Polo Market
„OUTLINE” Tomasz Płaszczyk
Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Wolbrom
14. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska
FTHU „OLIMP” Lidia i Zdzisław Musiałowie
Interkonekt, Wolbrom
Wiesław Wojtacha, Usługi Remontowo – Budowlane
Wyrób Pieczywa, Grażyna Porębska, Dłużec

 
Zapraszamy do bogatych i bardzo barwnych galerii zdjęć, zrobionych przez naszych fotoreporterów.