Z inicjatywy Burmistrza Wolbromia, przed kilkoma tygodniami został zakupiony dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie respirator, oraz ekstraktor do wykonywania testów na koronawirusa Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej, radni jednomyślnie poparli kolejny wniosek burmistrza o udzieleniu pomocy rzeczowej, tym razem krakowskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II. Chodzi o zakup wyposażenia takiego jak: mikroskop, szafa mroźnicza, szafa chłodnicza, wirówka,
pomocnego między innymi w testowaniu próbek koronawirusa.
Zakup tego wyposażenia został uzgodniony z personelem szpitala merytorycznie odpowiedzialnym za prowadzenie tych badań. Oczywiście życzenia były o wiele większe. Musimy jednak liczyć siły na zamiary, więc skoncentrowaliśmy się na najbardziej niezbędnym sprzęcie jaki jesteśmy w stanie sfinansować – informuje burmistrz Adam Zielnik.
-Dlaczego akurat ten szpital? Po pierwsze, jest drugą placówką po Szpitalu Uniwersyteckim w województwie małopolskim, która diagnozuje próbki na obecność koronawirusa. Po drugie, spośród wojewódzkich szpitali, jest to placówka najbliżej nas położona, i z której pomocy często korzystają pacjenci z naszej gminy – argumentuje burmistrz. Przy czym, jak określił Adam Zielnik – udzielana przez Gminę Wolbrom pomoc placówkom medycznym jest wprost proporcjonalna do stopnia ich zainteresowania placówek, zwłaszcza w zakresie szpitali. Pierwszy, który natychmiast i najbardziej profesjonalnie zareagował to Szpital Uniwersytecki, drugi w kolejności był szpital Jana Pawła II – przypomniał burmistrz.
Pomimo tego, że olkuski szpital podszedł do mej propozycji pomocy w zakupie respiratora czy innego sprzętu bardzo wstrzemięźliwie, propozycja ich zakupu jest nadal aktualna ze strony Gminy Wolbrom – podkreśla burmistrz Zielnik.
Póki co, szpital w Olkuszu, po uzgodnieniu ze Starostwem Powiatowym i pozostałymi gminami, został wsparty przez Gminę Wolbrom kwotą ok. 11 tys. złotych na zakup środków odkażających i ochrony indywidualnej pracowników szpitala.
Szybka pomoc w postaci środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej nadeszła za to do szpitala w Miechowie, z którego wpłynęła błyskawiczna odpowiedź na propozycję pomocy. Pokaźna ilość maseczek, rękawiczek nitrylowych, gogli ochronnych, kombinezonów, fartuchów a także koncentratu do dezynfekcji i worków na odpady medyczne została przekazana ponadto do wolbromskiego Centrum Medycznego WOL-MED.
Fot. Zakupiony przez Gminę Wolbrom respirator dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie