Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Gminne szkoły są przyjazne uczniom

Główna treść

Gminne szkoły są przyjazne uczniom

Podczas kiedy dzieci wypoczywały przez dwa wakacyjne miesiące, w lokalnych szkołach trwały prace remontowe. Wszystko po to aby uczniowie mogli rozpocząć kolejny rok nauki w przyjaznych warunkach. W tym roku dyrektorzy podstawówek stanęli przed zadaniem zapewnienia właściwego standardu edukacji również dla dzieci sześcioletnich, które zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Na przykładzie największej szkoły podstawowej w gminie wiemy, że sprostali wyzwaniu.

Rozpoczęcie roku szkolnego to ogromne przeżycie dla wszystkich dzieci, szczególnie tych, które po raz pierwszy idą do szkoły. Uczniowie, którzy wrócili wypoczęci i uśmiechnięci po wakacjach do SP1 byli pełni zachwytu, gdyż szkoła przywitała ich pięknym i nowoczesnym wnętrzem. Przystosowanie warunków w tej szkole na przyjęcie dzieci najmłodszych ocenił burmistrz Jan Łaksa, który odwiedził podstawówkę i zobaczył efekt ogromu pracy, jaki został włożony podczas wakacyjnego remontu. Bardzo pozytywnie zaopiniował przeprowadzone zmiany. Kompleksowy remont, łącznie z wymianą instalacji elektrycznej i kilku lamp, a także okien przeszedł korytarz na pierwszym piętrze. Ściany zostały pomalowane na ciepłe kolory przyjazne dzieciom, co nadało temu miejscu nowoczesnego charakteru. Oczywiście nie zabrakło kącika zabaw, gdzie na przerwach – zamiast bezsensownego biegania po korytarzu – dzieci mogą w wyznaczonym miejscu pobawić się. Bardzo ciekawie zagospodarowano jedną ze ścian, na której namalowano wyrazy dzięki czemu nawet na przerwach uczniowie wzrokowo mogą utrwalić ich pisownię. Ciekawym pomysłem jest przyklejenie widocznej tabliczki mnożenia na poszczególnych schodach… Wszystkie zmiany przypadły do gustu niezmiernie zadowolonym dzieciom.

Wyzwanie polepszenia warunków nauki dla uczniów przed rozpoczętym właśnie rokiem szkolnym było jeszcze większe niż w latach ubiegłych, ponieważ w wolbromskiej „Jedynce” naukę rozpoczęło aż 19. sześciolatków. To, że szkoła ta jest idealnym miejscem dla takich maluchów rodzice wiedzieli już od dawna. W ubiegłym roku SP 1, jako jedna z nielicznych w województwie małopolskim otrzymała certyfikat „Szkoła przyjazna dla dziecka sześcioletniego”. Jest to duże wyróżnienie, na które zapracowała dyrekcja oraz nauczyciele tej szkoły. Mimo zdobytego tytułu, w czasie wakacji postarano się, aby jeszcze lepiej przygotować obiekt na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Przystosowano specjalne klasy, aby maluchy czuły się w nich dobrze i miały jak najlepsze warunki do nauki. W porozumieniu z rodzicami dyrektor Elżbieta Sojka zadecydowała o usytuowaniu szatni-szafek w bezpiecznym miejscu na korytarzu w pobliżu klas. Dzięki temu maluchy nie będą musiały przeciskać się między starszymi uczniami w dolnej szatni. Do swoich szafek dotrą wchodząc od razu głównym wejściem.

Szkoła robi ogromne wrażenie i może pretendować do miana najładniejszej w powiecie olkuskim, a uśmiechy i zadowolenie dzieci potwierdzają, że jest to miejsce przyjazne dla nich. Teraz priorytetem jest sala gimnastyczna, na której zlecenie projektu przewiduje w najbliższym czasie Gmina.

Greta Fałda