Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: III Gminny Konkurs Literacko–Plastyczny – korespondencja z Gołaczew

Główna treść

III Gminny Konkurs Literacko–Plastyczny – korespondencja z Gołaczew

„Życie w dawnej wsi polskiej” – III Gminny Konkurs Literacko–Plastyczny inspirowany dziełem „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta
Aby zachwycać się życiem na wsi, wcale nie trzeba uprawiać ziemi. Wręcz przeciwnie, wielu twórców doceniło uroki wsi wówczas, kiedy porównało ją ze zgiełkiem i anonimowością miasta.
„Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta, to najważniejsza w polskiej literaturze powieść poświęcona wsi. Składa się z czterech tomów zatytułowanych, tak jak pory roku. Reymont z ogromną dokładnością przedstawia życie mieszkańców łowickiej wsi Lipce – ich zajęcia, ubiory, obyczaje, poglądy i różne konflikty.
Przyroda nie zawsze sprzyja człowiekowi, często trzeba z nią walczyć, aby przetrwać. Życie bohaterów „Chłopów” jest realistyczne, bowiem sam Reymont wychował się na wsi.
14.06.2023 roku Szkoła Podstawowa w Gołaczewach obchodziła Święto Patrona Szkoły. Ten dzień był wyjątkowy, bowiem rozstrzygnięto również organizowany przez szkołę III Gminny Konkurs Literacko–Plastyczny „Życie w dawnej wsi polskiej” – inspirowany dziełem „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. Honorowym patronatem nasz konkurs objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Pan Adam Zielnik, którego reprezentowała Pani Marta Pogłódek. Przybyli również zaproszeni nauczyciele, rodzice i uczniowie biorący udział w konkursie. Dyrektor szkoły Pan Robert Kozłowski w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, a szczególnie uczniom i ich opiekunom, którzy wzięli udział w konkursie. Organizowana w naszej szkole III edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem – 39 uczniów brało udział w kategorii plastycznej, natomiast 9 w literackiej. Uczestnicy reprezentowali następujące szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łobzowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kąpielach Wielkich, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa nr 2 w Wolbromiu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zarzeczu, Szkoła Podstawowa w Gołaczewach.
Ideą organizowanego przez nas konkursu było ocalenie od zapomnienia obrazu życia w dawnej wsi polskiej oraz popularyzacja twórczości patrona naszej szkoły, laureata literackiej Nagrody Nobla Władysława Stanisława Reymonta. Przygotowana prezentacja multimedialna przybliżyła i przypomniała obraz życia mieszkańców XIX-wiecznej wsi polskiej, ich zajęcia, ubiory, obyczaje, prace na polu i wyposażenie wiejskich chat.
W drugiej części uroczystości przedstawiono wyniki III Konkursu Literacko–Plastycznego inspirowanego dziełem „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta.
 
W części literackiej jury wybrało następujących zwycięzców:
Klasy IV – VIII
I miejsce Karina Hudzińska – SP w Gołaczewach, opiekun Agnieszka Kowal
II miejsce Anna Kwiatkowska – ZSP w Łobzowie, opiekun Katarzyna Pacia
III miejsce Julia Zelek – ZS SP nr 2 w Wolbromiu, opiekun Anna Starostecka
Wyróżnienia:
Nikola Glanowska – SP w Gołaczewach, opiekun Agnieszka Kowal
Aleksandra Żyła – SP w Gołaczewach, opiekun Izabela Pieczyrak
Katarzyna Wanowicz – ZS SP nr 2 w Wolbromiu, opiekun Anna Starostecka
 
W części plastycznej jury wyłoniło laureatów:
I miejsce
Maja Malik – SP w Gołaczewach, opiekun Grażyna Dolezy
Wiktoria Ogonek – SP w Gołaczewach, opiekun Grażyna Dolezy
II miejsce
Ewa Stasiurka – ZS SP nr 2 w Wolbromiu, opiekun Ewa Serwatka
Natalia Ogonek – SP w Gołaczewach, opiekun Grażyna Dolezy
III miejsce
Julia Kieca – ZSP w Łobzowie, opiekun Ewa Chaberka
Dominik Madej – ZSP w Kąpielach Wielkich, opiekun Agnieszka Maj-Koryczan
Opiekunami przygotowującymi dzieci do konkursu w kategorii plastycznej byli:
Ewa Chaberka
Agnieszka Maj-Koryczan
Ewa Serwatka
Agnieszka Maroszek
Grażyna Dolezy
Nauczycielami przygotowującymi uczniów do konkursu literackiego byli:
Agnieszka Maj-Koryczan
Katarzyna Pacia
Anna Starostecka
Agnieszka Kowal
Izabela Pieczyrak
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania Dnia Patrona i Konkursu Literacko–Plastycznego. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz społeczność szkolna składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców w Zespole Szkół w Gołaczewach, która udzieliła wsparcia naszemu przedsięwzięciu.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia ze szkolnego Facebook