Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Inspirująca przygoda w słonecznej Maladze – korespondencja z SP w Dłużcu

Główna treść

Inspirująca przygoda w słonecznej Maladze – korespondencja z SP w Dłużcu

W listopadzie 2018 roku nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu rozpoczęli realizację projektu unijnego pod tytułem „The show must go on” – rozwijanie umiejętności językowych poprzez teatr. Projekt napisany przez nauczycielki języków obcych: Anetę Osmędę i Agnieszkę Koryto oraz pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
W ramach tego projektu nauczyciele SP w Dłużcu uczestniczyli w szkoleniach w Hiszpanii.

Nasza przygoda rozpoczęła się 2 lutego 2019 roku, kiedy sześcioosobowa grupa nauczycieli wyleciała z lotniska w Krakowie do Malagi. Andaluzję pokochaliśmy od pierwszego dnia – piękne plaże, słońce, palmy, tętniące życiem centrum miasta. Klimat wybrzeża Costa del Sol charakteryzuje się 300 słonecznymi dniami w roku i średnią temperaturą  18 °C. Klimat oraz  pogoda sprawia, iż na ulicach rosną palmy oraz drzewka pomarańczowe. Dla nas był to niezwykle piękny i egzotyczny widok. Malaga to również miasto, w którym urodził się Pablo Picasso. Mieliśmy okazję podziwiać prace tego wybitnego artysty w Muzeum Picassa. Do Hiszpanii polecieliśmy jednak przede wszystkim po to, by nauczyć się czegoś nowego. 
Nauczycielki języka angielskiego Aneta Osmęda i Justyna Żelazna uczestniczyły w szkoleniu pt. „4 C’s: Communication, Collaboration, Creativity and Critical thinking”, zorganizowanym przez IDevelop Teacher Training Provider. Szkolenie prowadziła pełna energii i zaangażowania Ana Aurora Carrasco García, która opowiadała, jak rozbudzić w uczniach kreatywność, jak nauczyć krytycznego myślenia, dobrej współpracy i komunikacji.
Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz oraz panie: Agnieszka KorytoAnna Osmęda i Anna Świerczek-Mól uczestniczyli w Intensywnym Kursie Języka Angielskiego. W ramach szkolenia poznali również formy teatralne, które są wykorzystywane w nauce języka angielskiego. Kurs prowadziła niezwykle sympatyczna nauczycielka z Irlandii – Riah Geddis. Szkolenia miały formę warsztatów i wymagały dużego zaangażowania ze strony uczestników.

Po zajęciach poznawaliśmy uroki tego cudownego zakątka Europy. Uczestnicy projektu zwiedzili położony na samym skraju Europy Gibraltar. Czerwone budki telefoniczne, piętrowe autobusy i granatowo – czerwone flagi przypominały, że jesteśmy na terytorium Wielkiej Brytanii. Ze szczytu monumentalnej Skały Gibraltarskiej zachwycaliśmy się niesamowitymi widokami na cieśninę, port oraz Afrykę. Dużą atrakcją było również oglądanie z bliska, na wpół oswojonych małp magotów. Gibraltar jest jedynym miejscem w Europie, gdzie żyją one na wolności. Duże wrażenie zrobiło na nas tutejsze lotnisko. Przechodzi ono bowiem przez główną ulicę miasta, a kiedy startują samoloty ruch jest blokowany. 

Ponadto mieliśmy przyjemność być w Europa Point- najdalej na południe wysuniętym punkcie Europy. Znajduje się na nim pomnik generała Władysława Sikorskiego,  upamiętniający jego tragiczną śmierć w Cieśninie Gibraltarskiej. Odwiedziliśmy również Rondę, jedno z najromantyczniejszych miast całego regionu.  Wyjątkowość Rondy wynika już z samego położenia. Miasto bowiem powstało na wysokości niemal 700 metrów, a nową i starą część oddziela wysoki na ponad 100 metrów wąwóz El Tajo. Dwie części miasta łączy okazały most Puente Nuevo. Na skraju wąwozu z obu stron, powstały budynki nazywane Wiszącymi Domami, które znajdują się bezpośrednio nad przepaścią.

Dni poprzedzające szkolenie oraz sama wizyta w Hiszpanii, była dla nas ogromną przygodą. Jedna z uczestniczek projektu, tak bardzo chciała wziąć udział w mobilności, że zdecydowała się lecieć do Malagi ze złamaną ręką. Na szczęście okazało się, że na każdym kroku mogła  liczyć na pomoc uczestników szkolenia. 
Na długo zapamiętamy pobyt w Maladze, a szczególnie życzliwość, otwartość, wsparcie i uśmiech na twarzy mieszkańców Hiszpanii oraz wszystkich uczestników i organizatorów naszego szkolenia. Wzbogaciliśmy swój warsztat pracy i doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń.

Aneta Osmęda
Agnieszka Koryto

GALERIA ZDJĘĆ