Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Integracja poprzez zabawę, czyli wspólne zmagania aktorskie na scenie szkolnej – korespondencja

Główna treść

Integracja poprzez zabawę, czyli wspólne zmagania aktorskie na scenie szkolnej – korespondencja

„Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces.” H. Ford Nie budowanie murów, lecz ich burzenie, nie gloryfikowanie dystansu, lecz jego skracanie, nie barykadowanie się w oddzielnych światach, lecz budowanie atmosfery zaufania i bliskości. Na to wszystko postawiono w Niepublicznych Szkołach Podstawowych w Porębie Dzierżnej i Porębie Górnej. Celem nadrzędnym uczyniono współpracę między rodzicami a nauczycielami.Współpracę wychodzącą poza ograniczenia i stereotypy. Zmniejszanie dystansu pomiędzy szkołą a rodzicami uczniów przynosi wspaniałe  efekty. Wszak wiadomo, że dom i szkoła to dwa środowiska kształtujące dzieci w równym stopniu,  zatem podejmowanie wspólnych działań jest konieczne i, jak się okazuje, przyjemne. Obie strony- zarówno nauczyciele, jak i rodzice, podjęli trud wyjścia poza stereotypowe role .Okazji do współpracy między szkołami a środowiskiem domowym nie brakuje. Ostatnio  stał się nią Dzień Babci i Dziadka, który z inicjatywy pani dyrektor Barbary Marchajskiej świętowany był w nietypowej formie. Nauczyciele oraz rodzice postanowili zjednoczy się w działaniach artystycznych i sprawić seniorom (a zarazem swym dzieciom)niespodziankę w postaci wystawienia na scenie „Rzepki” Juliana Tuwima. Fantazyjne kostiumy i sceniczne role wykreowane z humorem sprawiły, że inscenizacja spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony zaproszonych gości i najmłodszych. Dla uczniów widzących na co dzień nauczycieli oraz swych rodziców w stereotypowych rolach stanowiła ona nie lada gratkę, w końcu nie codziennie widzą panią dyrektor w przebraniu rzepki, a swych wychowawców w rolach kurki, gąski czy kota, nie wspominając o mamach grających urocze zwierzątka. Ogromną pomysłowością wykazali się rodzice, którzy wyczarowali dla siebie piękne kostiumy i z polotem wcielili się w role żabki, kawki , pieska,  bociana. Wspólne próby, przygotowywanie przedstawienia, wspólne chwile na scenie stały się także źródłem doskonałej zabawy dla rodziców i grona pedagogicznego. Zabawy, która w niezwykły sposób zintegrowała oba środowiska. W przedstawieniu wziął udział także   radny pan Waldemar Strózik, któremu przypadła w udziale rola narratora. Oprócz niezwykłego , pełnego humoru przedstawienia, babcie i dziadkowie otrzymali serdeczne życzenia od pani dyrektor, bukiety  wierszyków oraz laurki od najmłodszych uczniów, a także  pokaz „Chłopców radarowców”  i makareny w wykonaniu uczniów starszych. Na scenie było więc bardzo kolorowo oraz radośnie , a najlepszą nagrodą dla aktorów okazały się uśmiechnięte twarze babć i dziadziusiów.W Niepublicznej Szkole Podstawowej  w Porębie Górnej licznie zebrani seniorzy obejrzeli natomiast  „Czerwonego Kapturka” w wykonaniu najmłodszych uczniów oraz satyryczną scenkę w wykonaniu uczniów klas starszych. Był to dzień pełen serdeczności i ciepła. 
Każda okazja stanowi okazję  do tego, by się integrować. Z integracji szkoły ze środowiskiem rodzinnym  płynie bowiem nieprzebrane bogactwo korzyści dla uczniów. A dobro uczniów to przecież najważniejsza wartość, jaką powinna kierować się szkoła. 
GALERIA ZDJĘĆ