Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Integracja przez sztukę

Główna treść

Integracja przez sztukę

W piątek 17 kwietnia w wolbromskim Domu Kultury odbyły się III Małopolskie Impresje Poetyckie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem konkursu był Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej działający w strukturze Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu oraz Dom Kultury w Wolbromiu.

Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „na ścieżkach polskiej poezji”. Jak samo motto wskazuje, celem impresji było promowanie polskiej poezji, którą w piękny sposób zaprezentowali uczestnicy konkursu. Nie mniej ważnym zadaniem corocznych spotkań z poezją, jest stymulowanie aktywności twórczej oraz możliwość uczestnictwa w kulturze i szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych. Otwarcia impresji poprzez odczytanie fragmentu wiersza Juliusza Słowackiego, dokonał kierownik WTZ w Lgocie Wolbromskiej pan Sebastian Sierka, który jednocześnie poprowadził tegoroczny konkurs. Przybyłych gości powitali przedstawiciele zarządu PSOUU Koło w Wolbromiu, pani Aneta Rzepka wiceprzewodnicząca Koła oraz członek zarządu pan Zbysław Owczarski.

W konkursie, nad którym patronat objęli Kwartalnik Powiatu Olkuskiego, Galeria Olkuskich Poetów działająca przy ZS nr 4 w Olkuszu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie filia Olkusz oraz Wieści Wolbromskie wzięło udział 16 placówek z terenu małopolski. Przed konkursem głównym  na scenie swoją recytację przedstawił  Mateusz Zoń – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, który w ciekawy sposób zaprezentował fragment wiersza Agnieszki Osieckiej pt. „Zaraz tam będę”. Recytacja Mateusza została nagrodzona wielkimi brawami, a następnie uczestnicy placówek rozpoczęli swój udział w konkursie, który oceniany był w dwóch kategoriach, jako recytacja i poezja śpiewana. Podczas zaplanowanych przerw, widownia mogła posłuchać piosenek w wykonaniu pana Piotra Skrzyneckiego – laureata licznych nagród muzycznych. W trakcie konkursu osobom reprezentującym placówki specjalne, towarzyszyły wielkie emocje i wrażenia.

Jury w składzie Katarzyna Szojda, Marcin Tomsia i Grzegorz Ludwiczak, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach, a mianowicie:

Kategoria „poezja śpiewana”:
I miejsce Katarzyna Lewandowska i Robert Taras – ŚDS Olkusz
II miejsce Janusz Lesisz – ŚDS Kraków
III miejsce Paweł Grzanka – OREW Wolbrom

Kategoria „recytacja”:
I miejsce Barbara Bigaj – ŚDS Olkusz
II miejsce Mateusz Pietrzyk – WTZ Olkusz
III miejsce Grażyna Stabrawa – ŚDS Bochnia
Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla Pawła Andrzejewskiego z DPS Olkusz i Szymona Warzechy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie.

Kończąc konkurs, prowadzący Sebastian Sierka podziękował wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za profesjonalne przygotowanie się do tegorocznych impresji poetyckich zwracając uwagę na to, że wszyscy uczestnicy konkursu są wielkimi zwycięzcami, ponieważ samo wzięcie udziału w tak niezwykłym wydarzeniu jest przekroczeniem wszelkich barier pozwalając unieść się wysoko ponad panującą teraźniejszość….

Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania wolontariuszom z ZS nr 4 w Olkuszu oraz wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do promowania III Małopolskich Impresji Poetyckich Osób Niepełnosprawnych Wolbrom 2015. Składają też serdeczne podziękowania Panu Łukaszowi Szlęzakowi za bezpłatne udostępnienie restauracji Sadyba.

Karina Strózik
Sebastian Sierka

Powiązana galeria