Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Intensywne szkolenia nauczycielek z Wierzchowiska w Dublinie – korespondencja

Główna treść

Intensywne szkolenia nauczycielek z Wierzchowiska w Dublinie – korespondencja

Kolejna odsłona projektu SP w Wierzchowisku „Innowacyjny nauczyciel – zmotywowany uczeń” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) miała miejsce w stolicy Irlandii, Dublinie. Na początku maja dwie nauczycielki j. angielskiego, Ewelina Wójcik i Anna Lekston odbyły tam szkolenia językowe i metodyczne w szkole ULearn, współpracującej z Europass Academy.

Tym razem uczestniczki mobilności rozwijały nie tylko swoje kompetencje językowe, ale również poznawały nowoczesne metody nauczania i technologie informacyjno-komunikacyjne przydatne w pracy nauczyciela. 
Jedna nauczycielka przeszła intensywny kurs języka angielskiego połączony z komponentem metodycznym, poświęconym zdobywającej coraz większą popularność na świecie metodzie CLIL. Jednym z rezultatów szkolenia będzie praca nad wdrożeniem do praktyki szkolnej metody CLIL, której założeniem jest zintegrowanie nauki języka obcego z treściami programowymi z różnych przedmiotów. Druga anglistka doskonaliła swoje praktyczne umiejętności w zakresie posługiwania się różnorodnymi platformami edukacyjnymi, portalami społecznościowymi i aplikacjami, których wykorzystanie na zajęciach z pewnością wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnych uczniów, natomiast wykorzystanie w pracy z innymi nauczycielami usprawnia komunikację i zacieśnia współpracę.
Udział w szkoleniach był też okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami ze szkół z Chorwacji, Włoch, Węgier, Turcji, Francji, Niemiec i Irlandii, do porównania systemów edukacyjnych funkcjonujących w tych krajach i do podzielenia się dobrymi praktykami w edukacji. Profesjonalni trenerzy chętnie dzielili się swoją wiedzą, obserwacjami, uwagami i odkryciami na temat praktyki zawodowej.
Organizatorzy szkolenia zadbali także o atrakcje kulturalne, przybliżające historię i kulturę Irlandii, organizując wycieczkę z przewodnikiem po Dublinie oraz całodniową wycieczkę do Irlandii Północnej z przystankami w Belfaście i na samej północy wyspy, gdzie można było podziwiać Giant’s Causeway, legendarny fragment grobli łączącej Irlandię ze Szkocją. Nauczycielki starały się wykorzystać każdą chwilę wolnego czasu także na samodzielne odkrywanie miasta. Udało im się zobaczyć pomnik Molly Malone i zwiedzić wiele miejsc, między innymi Katedrę Św. Patryka, Christ Church Cathedral, Dublin Castle, muzeum Dublinia, Trinity College – Book of Kells Exhibition, Ha’Penny Bridge, Kilmainham Gaol oraz Little Museum of Dublin. Na liście odwiedzanych w Dublinie miejsc nie mogło zabraknąć Guinness Storehouse, gdzie można dokładnie poznać proces warzenia najpopularniejszego irlandzkiego towaru eksportowego, czyli piwa Guinness. Można się tam również uraczyć szklanką ciemnego piwa z kremową pianką.
Pobyt w Dublinie umożliwił nauczycielkom nie tylko zdobycie wiedzy i kompetencji przydatnych do dalszej pracy w szkole, ale również nawiązanie kontaktów z innymi szkołami w Europie i  być może realizację wspólnych projektów w przyszłości.

Anna Lekston, Ewelina Wójcik

GALERIA ZDJĘĆ