Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: IV Małopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Główna treść

IV Małopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Jak ważne i potrzebne jest regularne czytanie najmłodszym chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Czynność ta, choć wydaje się być bardzo prosta, jest często zaniedbywana, a przecież m.in. wspiera rozwój, usprawnia pamięć oraz kształtuje wrażliwość. Ponadto sprawia radość, pozostawia cudowne wspomnienia i kształtuje więź między rodzicami a dzieckiem.

Nie może zatem dziwić, iż Wolbrom, wspierany przez Województwo Małopolskie, po raz kolejny wziął udział  w „Małopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom” (1-8 czerwca), zamieniając się w baśniową krainę,  a jego mieszkańcy w bajkowe postacie. Po sukcesach poprzednich edycji, czwarta już odsłona tego ważnego przedsięwzięcia okazuje się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem, a niezwykle bogaty w atrakcje program przyciąga młodych czytelników. Niewątpliwie wielu z nich już na stałe zapisze sobie pierwszy tydzień czerwca w swoich kalendarzach, a sama idea stanie się ich zwyczajem.

Po hucznej inauguracji w Dzień Dziecka o godz. 9.00 i tradycyjnym odczytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima czekał na nas tydzień pełen wrażeń, w którym nie zabrakło dodatkowych atrakcji: projekcji filmów dla dzieci, animacji, quizów oraz zabaw z nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wspólne czytanie fragmentów książek, lokalnych podań i historii, a niezwykłą gratką dostarczającą wielu emocji okazało się spotkanie ze smokiem Wolbrusiem. Nasz ambasador dzielnie wspierał akcję, zachęcając do czytania. W tym celu towarzyszył nam przez cały tydzień, niestrudzenie odwiedzał szkoły i przedszkola, czytając „Kota w butach” czy „Królową Śniegu”. Obejrzał przy tym wiele specjalnie przygotowanych dla niego atrakcji m.in. w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie spotkał bajkowego wilka  czy Przedszkolu nr 1 im. Misia Uszatka w Wolbromiu. Najmłodsi zapewniali, że będą czekali na niego już za rok! Akcja spotkała się tez z bardzo pozytywnym oddźwiękiem wśród dorosłych – oby była nieustannym przypomnieniem lub kolejną inspiracją do codziennego czytania.

Bartek Ściański

Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie