Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Jabłko zamiast papierosa

Główna treść

Jabłko zamiast papierosa

Uczniowie wolbromskiego Zespołu Szkół wzięli dziś udział w akcji „Rzuć palenie razem z nami, nie przebywaj z palaczami” organizowaną już po raz piąty w powiecie i pierwszy w Wolbromiu przez olkuską Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Akcję objął honorowym patronatem niepalący od 15 lat burmistrz Adam Zielnik.

Wszystko wskazuje na to, że palenie jest kompletnie nieracjonalne: palacze żyją krócej, szkodząc sobie i swojemu otoczeniu, tracą czas i pieniądze.. Dlaczego więc wciąż tak wielu ludzi sięga po papierosy? Czyżby nie słyszeli o zagrożeniach i wielokroć udowadnianym negatywnym wpływie tego nałogu na życie? Olkuski Sanepid przypomniał dziś młodzieży z wolbromskiego Zespołu Szkół, że palić po prostu nie warto.

-Przyłączyłem się bez wahania do tej akcji, bo doskonale wiem jak to jest… 8 czerwca 2000 r. rzuciłem papierosy po 8 latach palenia. Kiedy tego dnia zdecydowałem się zerwać z nałogiem i niedokończona paczka papierosów wylądowała w koszu nie było mi łatwo, dopiero po roku dym papierosowy przestał mnie drażnić… Dziś wiem, że była to najlepsza decyzja – przyznał burmistrz Adam Zielnik, który objął akcję honorowym patronatem i zafundował jabłka, rozdawane uczniom jako symbol prawidłowego wyboru w zestawieniu z papierosem.

Mimo wielu przestróg i kampanii antynikotynowych, wielu ludziom trudno wyrwać się z sideł nałogu. Palą papierosy, bo uzależnili się fizycznie i psychicznie od dawek nikotyny. Cóż z tego, że palenie powoduje u nich szereg komplikacji zdrowotnych, a  lista możliwych chorób odtytoniowych jest długa i – obiektywnie patrząc – dość przerażająca, na dodatek skóra palacza szybciej się starzeje, z jego ust śmierdzi jak z popielniczki, jego ubrania chuchną, a ogromne pieniądze przeznaczane na papierosy mogłyby być wykorzystane na wiele pożytecznych spraw i rzeczy… Nie wolno też zapominać, jak szkodliwe jest palenie bierne, czyli fundowane przez wielu palaczy swojemu otoczeniu przebywanie w papierosowym dymie…  O tym wszystkim i z pewnością jeszcze więcej większość myślących osób z pewnością słyszała, jednak zdaniem lek. med. Agaty Knapik – Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu profilaktyki i akcji uświadamiających nigdy za wiele. – Inspektor nie żyje na księżycu, więc doskonale wie, że niektórzy z was palą, stąd nasza akcja – mówiła do młodzieży ZS w Wolbromiu szefowa Sanepidu, która wraz z pracownikami Stacji uświadamiała uczniom zgubne skutki nałogu. – Nikotyna uzależnia, dlatego im dłużej palicie, tym trudniej się wyzwolić, mówiła pani doktor, która jako specjalista medycyny pracy tłumaczyła także, że oprócz wszystkich wymienionych wcześniej przez wprowadzających temat młodych ludzi niebezpieczeństw związanych z nałogiem wiążą się jeszcze inne skutki społeczne. – Palacz to pracownik, który jest nieefektywny, bo znaczna część jego czasu pracy tracona jest na palenie. Jeżeli pracodawca  będzie miał wybór, zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepalącej, bo będzie wykonywała swoje zadania bez zbędnych przerw, nie tylko poświęconych na papierosa, ale także na częstsze chorowanie, wynikłe ze skutków nałogu – tłumaczyła Agata Knapik. -Prawem młodości jest poczucie nieśmiertelności, ale musicie wiedzieć, że 50% wpływu na życie każdego z was mają wasze decyzje. Tryb życia, sposób odżywiania, ilość zażywanego ruchu to elementy znacznie determinujące komfort i długość ludzkiego życia. Medycyna tylko w 10% może naprawiać skutki popełnianych przez ludzi błędów – wyjaśniała lekarka.

O korzyściach z rzucenia lub niepodejmowania w ogóle prób palenia przekonywał też dyrektor  szkoły Krzysztof Osmenda, który również przez jakiś czas był ofiarą nałogu, ale skutecznie się z niego wyzwolił. – Papierosy są do niczego – podsumował stanowczo dyrektor ZS, przypominając, że według naukowców każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut.

– Jeżeli już zdecydujecie się na palenie, nie obciążajcie tym swojego otoczenia – nie namawiajcie innych i nie palcie przy niepalących – apelowała na koniec spotkania do zgromadzonej młodzieży szkolnej doktor Knapik. Pamiętajcie też, że palenie już nie jest trendy, więc wybierajcie „jabłko”, czyli racjonalny, zdrowy tryb życia, który przyniesie wam korzyści, zamiast wyłącznie szkodliwego papierosa.