Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Jak obchodziliśmy Święto Niepodległości

Główna treść

Jak obchodziliśmy Święto Niepodległości

Wczoraj, 11 listopada mieszkańcy gminy Wolbrom świętowali 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobnie jak w latach ubiegłych, obchody zainaugurowało złożenie wiązanek kwiatów, ustawienie wart honorowych w miejscach pamięci narodowej. O godzinie 10.00 w kościele pw. św. Katarzyny odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

We mszy świętej zamówionej przez burmistrza, odprawionej przez ks. proboszcza Zbigniewa Lutego uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta i gminy na czele z burmistrzem Adamem Zielnikiem, radni, delegacje z zakładów pracy oraz instytucji publicznych, związków kombatanckich, szkół i organizacji młodzieżowych oraz mieszkańcy Wolbromia. Uroczystości swą obecnością zaszczycił przyszły wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz posłanka Lidia Gądek. Jak co roku, po mszy świętej, przy dźwiękach orkiestry dętej OSP pod batutą Tadeusza Mąki uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod strażnicę OSP, gdzie pod tablicą pamiątkową marszałka Józefa Piłsudskiego orkiestra zagrała hymn narodowy, a po okolicznościowych przemówieniach burmistrza i parlamentarzystów oraz odegraniu „Marsza I Brygady”, delegacje złożyły wieńce i oddały hołd Marszałkowi. Na płycie rynku odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy mundurowej Zespołu Szkół w Wolbromiu.Po zakończeniu uroczystości burmistrz Wolbromia w budynku Urzędu Miasta i Gminy spotkał się z parlamentarzystami Jarosławem Gowinem i Lidią Gądek oraz z uczestnikami Czynu Niepodległościowego. Następnie wraz z radnymi  oddał hołd pomordowanym przez hitlerowców 20. Polakom i złożył wiązanki kwiatów na płycie pomnika przy ul. 20 Straconych.  Świętu niepodległości towarzyszyły także imprezy sportowe. O godz. 11.30 z wolbromskiego rynku do Załęża i Bydlina wyruszyła sześcioosobowa, biało-czerwona sztafeta WOLBROM TEAM, do której na 12 kilometrowej trasie dołączali kolejni biegacze, a cel w Bydlinie osiągnęło ponad 56 biegaczy.  Tradycyjnie w hali sportowej Gimnazjum nr 4 odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, organizowany przez TKKF Jura Wolbrom. Zwycięzcą turnieju została drużyna gospodarzy – Jura Wolbrom. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Master Team, a na trzecim miejscu myślenicki Autokomis.

Z okazji Święta Niepodległości Dom Kultury o godzinie 17.00 przygotował niezwykłe widowisko inspirowane kulturą słowiańską  pt. „Słowiański ogień” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Wolbromiacy”oraz gościnnie duetu Favola (skrzypce, wiolonczela). W Załężu odbyła się z kolei żywa lekcja historii. Na spotkanie zorganizowane przez radnego Leszka Sikorę przybyli członkowie Klubu Historycznego im. AK, działającego przy IV LO w Olkuszu. Jego prezesi Michał Masłowski i Konrad Kulig opowiadali licznie zgromadzonym mieszkańcom Załęża o wydarzeniach, które przed laty działy się na terenie ich wsi i w najbliższej okolicy. Tematem przewodnim lekcji była tym razem historia Oddziału Partyzanckiego „Hardego”. Wśród przybyłych do załężańskiej remizy nie zabrakło świadków wydarzeń i ich ciekawych opowieści. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia kolekcji artefaktów historycznych zgromadzonych przez Mateusza Kamionkę oraz elementów militarnych, którymi dysponuje klub. 

Powiązana galeria