Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Językowe zmagania w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języka

Główna treść

Językowe zmagania w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języka

Od roku 2001, który został ogłoszony przez Radę Europy Europejskim Rokiem Języków, w 45 krajach członkowskich każdego 26 września obchodzi się Europejski Dzień Języków. 8 osobowy zespół nauczycieli języków obcych w Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu (j. angielski: Jolanta Haberka, Paulina Strózik, Maria Chojnacka, Urszula Wrzesień; j. niemiecki: Katarzyna Żak, Karolina Pasich, Agnieszka Koryto; j. francuski: Jerzy Czernikiewicz), wykorzystał okazję do podkreślenia korzyści płynących z nauki języków.

Był to doskonały pretekst, aby uświadomić młodzieży, jak wiele kompetencji przynosi współczesnemu człowiekowi znajomość języków obcych. Dzięki tej umiejętności możemy lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycje i kulturę, co doskonale ujął włoski reżyser Federico Fellini, twierdząc, że „inny język, to inna wizja życia”.

Apel podsumowujący konkursy i zabawy językowe, które były organizowane dla młodzieży Gimnazjum nr 4 już od początku września odbył się 9 października. Zgodnie z hasłem promującym Europejski Dzień Języków w roku 2013 „WŁĄCZ SIĘ” nauczyciele języków obcych postarali się, aby dosłownie każdy uczeń w szkole mógł przyłączyć się do zmagań językowych.

W tym roku szkolnym obchody Europejskiego Dnia Języków w Gimnazjum nr 4  rozpoczęły się od konkursów „Mistrz Języka Angielskiego” oraz „Mistrz Języka Niemieckiego” zorganizowanych na początku września dla wszystkich uczniów klas pierwszych. Testy, które rozwiązali uczniowie klas pierwszych, pomogły także nauczycielom ocenić poziom wiedzy z języków obcych.

Wyniki konkursu „Mistrz Języka Anielskiego”:
I miejsce: Kinga Skomro, Ia
II miejsce: Aleksandra Adamczyk, 1c
III miejsce: Aleksandra Gawron, 1d

Wyniki konkursu „Mistrz Języka Niemieckiego”:
I miejsce: Aleksandra Adamczyk, 1c oraz Aleksandra Gawron, 1d
II miejsce: Milena Maślisz
III miejsce: Dominik Dziuba

W środę 25 września rozstrzygnięty został konkurs na plakat: „Języki obce otwierają drzwi do Europy”. Wykonanie plakatu z hasłem w języku angielskim, niemieckim lub francuskim miało na celu nie tylko wzbogacenie słownictwa, ale także rozbudzenie motywacji do nauki języków obcych. Konkurs miał także na celu promowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią.

Nauczyciele języków obcych zdecydowali o przyznaniu I miejsca Natalii Augustowskiej z 3d za plakat w języku niemieckim, II miejsce zdobyła Anita Sołtysik z 2d – za plakat z hasłem w języku angielskim, a III miejsce przypadło Bartłomiejowi Goldzie z 1c za pracę z hasłem w języku polskim, promującą naukę języka angielskiego.

W środę 25 września dwudziestu uczniów z klas trzecich Gimnazjum nr 4 przyłączyło się do kolorowego orszaku zorganizowanego przez Zespół Szkół w Wolbromiu w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języka. Barwny korowód gimnazjalistów z flagami: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Węgier, Rumunii oraz Unii Europejskiej spotkał się z licealistami na placu targowym. Tam uczniowie wcielili się w role nauczycieli i to oni uczyli języków mieszkańców Wolbromia.

W dniu Europejskiego Dnia Języków – 26 września odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Celami konkursu były: prezentacja umiejętności językowych i wokalnych uczniów, propagowanie nauki języków obcych poprzez formę piosenki oraz promowanie aktywności twórczej wśród młodzieży. Profesjonalne przygotowanie uczniów zaskoczyło nauczycieli języków obcych. W związku z tym postanowili oni wręczyć nagrody w dwóch kategoriach: solistów i zespołów.

Wyniki konkursu Piosenki Obcojęzycznej w kategorii solistów:
I miejsce: Aleksandra Pałka, 1d, która perfekcyjnie przygotowała dwie piosenki, zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim.
II miejsce: Monika Paś, 2d
III miejsce: Patrycja Kucypera, 2c

Wyniki konkursu Piosenki Obcojęzycznej w kategorii zespół:
I miejsce: zespół w składzie: Dominika Sikora, Kornelia Serwatka, Karolina Pałka, Paulina Haberka, Aleksandra Gawron oraz Emilia Żuber z 1d;
II miejsce: zespół w składzie: Krzysztof Pokorski, Zuzanna Gardeła, Patrycja Murowana, Anna Chmielarz, Kinga Kantor i Ewelina Chrabąszcz z 3d;
III miejsce w kategorii zespołów zajęły dziewczęta, wykonujące piosenkę „Cup Song”: solistka Julia Świerczek oraz dziewczęta wystukujące rytm na kubkach: Klaudia Binkiewicz, Gabriela Neupauer, Kinga Duch, Klaudia Latos i Ewelina Imiołek z 3c.

W ramach Europejskiego Dnia Języków odbył się też konkurs dla wszystkich uczniów na „Językowego Omnibusa”, zorganizowany 2 października na godzinie wychowawczej. Dzięki wszystkim tym, którzy włączyli się w zabawę, był to dzień wyjątkowy, na korytarzach zaroiło się od kolorów i symboli, co uczniowie osiągnęli malując flagi, przebierając się w stroje w kolorach flag brytyjskiej, niemieckiej lub francuskiej. Fantastycznie, że także nauczyciele przyłączyli się do zabawy! Przy 6 stanowiskach uczniowie mieli możliwość zdobywania punktów, wybierając pytania za 1, 2 lub 3 punkty.
Z języka angielskiego przygotowane zostały pytania z wiedzy o Wielkiej Brytanii, znajomości języka angielskiego oraz pytania „muzyczne”. Trzeba przyznać, że stanowisko muzyczne cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, gdyż tam ustawiała się najdłuższa kolejka. Z języka niemieckiego pytania obejmowały znajomość języka niemieckiego oraz informacje na temat krajów niemieckojęzycznych. Z zakresu związanego z językiem francuskim, którego od tego roku szkolnego mają możliwość uczyć się uczniowie Gimnazjum nr 4, sprawdzona została wiedza o Francji.

Podliczenie wszystkich punktów nie było łatwym zadaniem, ale ostatecznie udało się wyłonić trzech zwycięzców:
I miejsce w konkursie na „Językowego Omnibusa” zajęła Anna Chmielarz z 3d;
II miejsce: Julia Świerczek z 3c ;
III miejsce: Kinga Duch, 3c

Mam nadzieję, że obchody Europejskiego Dnia Języków utwierdziły gimnazjalistów w przekonaniu, że warto poznawać inne języki, a dyplomy i nagrody w postaci książek do nauki języka angielskiego i niemieckiego będą im przypominać, o tym, iż języków można się uczyć poprzez całkiem niezłą zabawę.

Jolanta Haberka