Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Judo na najwyższym poziomie!

Główna treść

Judo na najwyższym poziomie!

W ostatnią sobotę i niedzielę w Wolbromiu odbył się VI Międzynarodowy Turniej Judo, w którym wzięła udział wyjątkowo liczna reprezentacja klubów z całej Polski oraz Czech, Rumunii i Węgier. Tradycyjnie już nasi bili się znakomicie, zdobywając medale i plasując się na czołowych miejscach drużynowo. Poziom organizacji wielkich zawodów w niewielkim Wolbromiu zaskoczył gości z dużych klubów, którzy byli u nas po raz pierwszy.

Roman Stawisiński, trener MKS „Olimpijczyk” z Włocławka był pod wielkim wrażeniem warunków w jakich może pracować UKS Judo Wolbrom. Zazdrościł wolbromskiemu klubowi własnej hali treningowej , bo choć Wolbrom jest ponad 10 razy mniejszy od Włocławka, warunki dla klubu stworzono znakomite, a „Olimpijczyk” korzysta z sali do treningów gościnnie. Trener Stawisiński docenił także ogromny wkład pracy i profesjonalizm działaczy z wolbromskiego klubu w organizację zawodów, które  swoim rozmachem prześcignęły niejedne zawody organizowane przez duże, bogate kluby. – Nie byłem tu nigdy wcześniej, a o Wolbromiu dowiedziałem się dzięki znakomitym wynikom tutejszych zawodników. Gratuluję klubowi i władzom Wolbromia takiej wizytówki – mówił Roman Stawisiński. Zdanie swojego kolegi podzielała reprezentująca ten sam klub Aneta Szczepańska, wicemistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata i wicemistrzyni Europy w judo.
Podobne wrażenia miał kolejny gość zawodów – Janusz Chwajoł, członek Komisji Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa, przedsiębiorca i starszy Cechu Rzemiosł Budowlanych w Krakowie, a także członek Rady Starszych Bractwa Kurkowego, który obiecał wsparcie dla „dobrej roboty”, jaką na rzecz dzieci i młodzieży wykonuje UKS Judo Wolbrom.

Jak podkreśla burmistrz Jan Łaksa, który był patronem zawodów i fundatorem pucharów – UKS Judo Wolbrom jest jedynym dużym klubem w Wolbromiu, który działa całkowicie na bazie lokalnej, trenując dzieci i młodzież z terenu naszej gminy, wychował własnych trenerów i sędziów, a także wielu medalistów, którzy trafili do zespołu kadry narodowej. Jest to klub, któremu warto i trzeba pomagać, bo wnosi wielki wkład w rozwój i wychowanie młodych ludzi  naszej gminy. W ramach tej pomocy już w najbliższym czasie rozpocznie się termomoderniazcja hali judo, co pozwoli na zmniejszenie kosztów jej ogrzewania, a także poprawi wygląd zewnętrzny budynku.

W czasie, kiedy organizatorzy rozpisywali kolejne walki licznie zgromadzona widownia mogła podziwiać popisy zawodników reprezentujących inne dyscypliny: pokaz umiejętności młodych gimnastyków oraz tancerzy. 
Same zawody, dwudniowy maraton startów na trzech matach, to ogromne wyzwanie logistyczne, ale i piękna „uczta” sportowa. Wystartowało w nich 230 zawodników z 25 klubów z Polski, Czech, Ruminii i Węgier. W klasyfikacji  turnieju Juniorów Młodszych niepodzielnie królował UKS Judo Wolbrom z 7 złotymi, 2 srebrnymi i 3 brązowymi medalami oraz sumą punktów 69,5, przed Juwenią Wrocław – 53 p. i Czarnymi Bytom –  32 p. W turnieju Juniorów UKS Judo Wolbrom ( 40 p. ) pokonali tylko Czarni Bytom – 67 p., a za nimi uplasowała się drużyna Olimpijczyka Włocławek.  Niedzielny turniej w kategorii dzieci również wygrał UKS Judo Wolbrom, zdobywając 101,5 p., przed drużyną MOSiR Bochnia – 73 p. i reprezentantami  Unio Sotu Mare z Rumunii – 43 p.

Ewa Barczyk

Szczegółowe wyniki zawodów na www.judowolbrom.pl, a galeria zdjęć z całych dwudniowych zawodów na http://galeria.barczyk.eu/thumbnails.php?album=78&page=1