Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Główna treść

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Celem Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której takowa sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.

1. Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Projekt, do udziału w którym zapraszamy od 2008 r. wszystkie gminy w Polsce. Akcja realizowana jest przez Związek Banków Polskich , pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów.

Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzania kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej ). Wg danych z najnowszego ,,Raportu o dokumentach – infoDOK” , w III kwartale 2016 r. odnotowano 1 552 prób wyłudzeń kredytów, na kwotę ponad 64 mln złotych.

2. System Zastrzegania Kart (+48) 828 828 828

System uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich . To narzędzie, które pozwala na szybki i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych.

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę .

Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym ponoszonym koszem dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgody z tabelą opłat jego operatora.