Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: KardioBus znowu stanie w Wolbromiu

Główna treść

KardioBus znowu stanie w Wolbromiu

Serca mieszkańców Wolbromia będą badane po raz kolejny 17.11 w godz. 9.00-17.00 u zbiegu ulic Mariackiej i Kościelnej. Rozpoczyna się właśnie drugi etap kampanii profilaktycznej 1000 serc, skierowanej zwłaszcza do osób szczególnie narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego. W czasie październikowych badań w Wolbromiu lekarz zdiagnozował trzykrotnie stan przedzawałowy w wyniku czego niezbędna była interwencja karetki pogotowia

KardioBus zawita do Wolbromia tej jesieni po raz drugi. Poprzedni cykl badań wykazał wiele nieprawidłowości w pracy serc mieszkańców miasta. Oprócz stanu przedzawałowego okazało się, że wiele młodych osób cierpi również na bradykardię. Istotną rolę odegrała także konsultacja bieżących problemów zdrowotnych. Profilaktyczny charakter akcji przyniósł efekty w postaci wzrostu świadomości u osób, które do tej pory nie wiedziały nawet jak wygląda badanie EKG – tłumaczy lek. med. Kamil Szyszow, wykonujący badanie w KardioBusie – Dlatego tak ważna oprócz samej analizy wykresu jest rozmowa na temat prowadzenia zdrowego trybu życia. Zrozumienie problemów pacjentów jest często kluczowe, aby pomóc w zmianie codziennych nawyków – dodaje.

KardioBus rusza dalej

W ramach drugiego etapu mobilna przychodnia zatrzyma się również w Wieruszowie, Żarach, Złotowie, Lęborku i Warszawie. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją i ilość dotychczas przebadanych osób– postanowiliśmy rozbudować trasę KardioBusu tak, aby dodatkowo zatrzymywał się w Zamościu, Cieszynie, czy Ostródzie. Mamy nadzieję, że w krótkim czasie osiągniemy wynik 1000 przebadanych serc, co pozwoli na sporządzenie ciekawych statystyk dotyczących stanu zdrowia Polaków – wyjaśnia Paweł Klimczak z Fundacji Dr.Max, organizator kampanii 1000 serc.

Więcej informacji na temat samej akcji oraz porady lekarskie na stronie www.1000serc.pl

***

Kampania 1000 serc jest zorganizowana z inicjatywy Fundacji Dr.Max. W ciągu trzech miesięcy KardioBus zatrzyma się wielokrotnie w miejscowościach w całej Polsce, aby mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań EKG oraz skonsultować się z lekarzem w ramach prowadzonych działań profilaktycznych dotyczących chorób układu sercowo-naczyniowego. Akcja trwa od 16 października do 19 grudnia br. i jest podzielona na 3 etapy. Jeden etap to wyznaczona przez organizatorów, trwająca około tygodnia trasa, podczas której mobilna przychodnia zatrzymuje się w wyznaczonych miejscach w godz. 9.00 – 17.00, aby przyjąć zainteresowanych profilaktyką zdrowotną pacjentów. Celem kampanii 1000 serc jest wzrost świadomości mieszkańców małych i dużych miast związanej z chorobami serca. Na podstawie przeprowadzonych badań i rejestrowanych przypadków organizatorzy przygotowują raport dotyczący stanu zdrowia Polaków.

 
Agnieszka Mikołajczyk